Бившият германски канцлер Ангела Меркел защити управлението си, като отхвърли обвиненията, че носи косвена вина за продължаващата атака на Русия срещу Украйна, съобщи Politico.

В първото си публично интервю, след като напусна поста си през декември, Меркел заяви, че руският президент Владимир Путин е щял да нахлуе напълно в съседната на Русия страна много по-рано, ако тя и други съюзници не са били взели противоречиви решения.

Сред тези решения е и блокирането на кандидатурата на Украйна за членство в НАТО през 2008 г. , както и договарянето на мирните споразумения от Минск през 2014 и 2015 г., които Украйна смяташе за неизгодни за собствената си сигурност.

Не се обвинявам, каза Меркел пред публиката в препълнения театър Berliner Ensemble в германската столица. "Опитах се да работя в посока предотвратяване на проблеми. Ако дипломацията не е успяла, това не означава, че е била погрешна. Така че не виждам защо трябва да кажа: "Това беше погрешно." Затова няма да се извинявам."

Меркел, която осъди нахлуването на Путин като "брутално нападение в нарушение на международното право, за което няма никакво извинение", обаче допусна и предпазлива самокритика: тя каза, че не е успяла по време на мандата си "да създаде архитектура за сигурност, която можеше да предотврати избухването на тази война".

През април украинският президент Володимир Зеленски отправи обвинения към Меркел и бившия френски президент Никола Саркози, заявявайки, че тяхната дългогодишна политика на "отстъпки спрямо Русия" и противопоставяне им на извеждането на Украйна и Грузия на пътя към  НАТО е насърчила управляващите в Москва да мислят, че "им е позволено да правят каквото си поискат" с Украйна и да извършват "дори и най-ужасяващите военни престъпления", като например в Буча.

Меркел коментира войната в Украйна

Меркел коментира войната в Украйна

Тя я нарече "варварска"

Все пак Меркел защити решението си да не предостави на Украйна така наречения план за действие за членство в НАТО (MAP) на срещата на върха на алианса в Букурещ през 2008 г., позовавайки се на две причини: Първо, тя каза, че тогава Украйна "не е била демократично консолидирана страна", а все още силно повлияна от олигарси и поразена от корупция. Второ, Меркел каза, че е убедена, че предприемането на такава стъпка със сигурност би довело до война.

"Бях убедена, че Путин няма да позволи просто да се случи членството на Украйна в НАТО. Това би било обявяване на война за него", каза тя, като заяви, че руският лидер би използвал процеса на присъединяване, за да "направи нещо".

Украинският посланик в Германия иска помощ от Меркел за преговори

Украинският посланик в Германия иска помощ от Меркел за преговори

Тя познавала добре Путин