Влизането на Германия заедно с Франция в битката между Европейската комисия и Полша заради върховенството на закона в страната увеличава вероятността от безпрецедентни действия на Брюксел да накаже Варшава, отбелязва "Ройтерс".
Германският канцлер Ангела Меркел се отказа от обичайното си публично сдържане през миналата седмица, критикувайки управляващата полска партия "Право и справедливост", показвайки, че Европейската комисия има твърдата подкрепа на най-влиятелния член на ЕС.
Това може да е крайъгълен момент в спора заради основния ремонт на съдебната система и други стъпки, предприети от "Право и справедливост", които според Брюксел подкопават демокрацията в най-голямата бивша комунистическа държава в ЕС.
Полша рискува да бъде ударена от наказателни процедури, които никога досега не са били прилагани и биха нанесли тежък удар върху нейния престиж, задълбочавайки нейната изолация в ЕС и ограничавайки способността ѝ да оказва влияние върху политиките на Общността.
Залозите за ЕС също са големи. Кавгата задълбочи разделенията, докато ЕС преговаря с Великобритания по излизането ѝ от Общността, и провалът му да действа срещу член, разглеждан като проявяващ презрение срещу демокрацията, би могло да повдигне въпроси относно неговата решителност да защитава своите основни ценности.
"Доколкото желая добри отношения с Полша - те са наш съсед и аз винаги ще се стремя към това, имайки предвид важността на нашите отношения - ние не можем просто да държим нашите уста затворени, за да запазим мира", коментира Меркел.
"Тук става въпрос за самите основания на нашето сътрудничество в Европейския съюз", подчерта германският канцлер.
koev
на 05.09.2017 в 11:12:28 #2И Германия като излезе от евросъюза , България ще стане водеща сила в него . Затова искат Македония и Чернагора в съюза , че да има пред кого да изпъкне.
denis-korchev
на 04.09.2017 в 22:55:13 #1Очаквам скоро: Pol-zjad След това идват Унгария, Гърция, Чехия и Словакия.