Руският президент Дмитрий Медведев предложи да се създаде специален международен съд над морските пирати.

Руският президент изказа идеята си по време на среща с моряци в Сочи. Той връчи награди на 15 военнослужещи, които участват в борбата с пиратите в Индийския океан.

Медведев допълни, че вече е дал разпореждане на Главната прокуратурата да проучи възможностите за осъществяване на идеята.

В средните векове пиратите са изхвърляни зад борда, но днес, за цивилизованите народи това е неприемливо. Те трябва да бъдат предавани на съд", каза Медведев.

Руските военни кораби ще продължат да патрулират край бреговете на Сомалия в рамките на международната мисия за осигуряване на сигурността на гражданските и търговските кораби.

Ситуацията в Аденския залив обаче, по думите на руския президент, не само не се подобрява, но и се влошава, тъй като не съществуват достатъчно ефективни методи за залавяне на пирати.

В речта си Дмитрий Медведев косвено обвини и сомалийските власти, тъй като толкова дълго явлението може да продължи само при наличието на корупция и сериозни пропуски.
Като по-сериозна и строга възможност, руският президент посочва възможността пиратите да бъдат предавани на съдилищата на страната, чийто кораби са били отвлечени. Не всички държави биха се съгласили - да приемат на своя територия пирати, допълва Медведев.

Затова според него най-приемливият вариант е създаването на Международен съд.

Проблемът със сомалийските пирати бе обсъден е на срещата на Г8 в италианския град Акуила, който се състоя миналата седмица. Страните участници потвърдиха ангажимента си в борбата и обявиха готовността си да си сътрудничат и с други държави.
Само за първата половина на 2009 година в сомалийското крайбрежие бяха отвлечени повече кораби отколкото за цялата 2008 година.