Международният съд на ООН (ICJ) излезе с безпрецедентно становище, според което държавите по света носят юридическа отговорност да се справят с климатичните промени чрез намаляване на вредните емисии и колективни действия. Въпреки че становището е консултативно и не е обвързващо, то е оценено като историческа стъпка към по-строга глобална климатична отговорност, предава "Ройтерс".

Съдия Юджи Ивасава заяви, че неспазването на климатичните ангажименти е нарушение на международното право. "Държавите трябва да си сътрудничат за постигане на конкретни цели за намаляване на емисиите," подчерта той, като добави, че националните планове трябва да бъдат с "най-високо ниво на амбиция", съвместими с целите на Парижкото споразумение от 2015 г. за ограничаване на глобалното затопляне под 1.5°C.

Съдът потвърди, че правото на чиста, здравословна и устойчива околна среда е фундаментално за упражняването на всички други човешки права. Съдия Ивасава допълни, че емисиите на парникови газове "са недвусмислено причинени от човешка дейност и не се ограничават до териториите на отделни държави".

Становището на съда бе поискано от Общото събрание на ООН по инициатива на коалиция от малки островни и развиващи се държави. Те настояха за ясно тълкуване на международноправните задължения на страните по отношение на климатичната криза и последиците от вредни действия върху климата.

"Това е началото на нова ера за глобална климатична отчетност," коментира Данило Гаридо, правен съветник на "Грийнпийс".

2024 г. - преломна година за глобалното затопляне

2024 г. - преломна година за глобалното затопляне

Светът преживя първата пълна година с глобални температури над 1,5°C спрямо тези от прединдустриалната епоха

Решението на съда идва на фона на засилващи се климатични съдебни спорове по света - близо 3000 дела в 60 държави, по данни на Grantham Research Institute. Макар резултатите да са смесени, активистите отбелязват напредък. Наскоро Междуамериканският съд по правата на човека също издаде становище, че страните-членки са длъжни да предприемат действия срещу климатичните промени.

Парижкото споразумение от 2015 г., подписано от над 190 държави, не успя да ограничи растежа на глобалните емисии. Последният доклад на ООН за "емисионната пропаст" предупреждава, че текущите политики биха довели до затопляне с над 3°C до 2100 г.

Правни експерти подчертават, че въпреки необвързващия характер, становището на Международния съд носи голяма тежест. То би могло да улесни бъдещи съдебни дела между държави и да постави морален и политически натиск върху правителствата да изпълняват ангажиментите си.

В навечерието на решението стотици поддръжници на климатичната кауза се събраха пред сградата на съда в Хага с лозунги: "Какво искаме? Климатична справедливост! Кога я искаме? Сега!"

Сега всички погледи са насочени към това дали големите замърсители ще преразгледат позициите си - или ще рискуват да бъдат изправени пред международно юридическо и обществено осъждане.

Възрастни швейцарки спечелиха знаково дело за климата пред съда в Страсбург

Възрастни швейцарки спечелиха знаково дело за климата пред съда в Страсбург

Това може да се превърне в прецедент за други подобни дела