Светът току-що преживя първата пълна година, в която глобалните температури надхвърлиха 1,5°C над тези от прединдустриалната епоха. Това изчисли Службата за климатични промени на ЕС "Коперник", съобщава "Ройтерс".

Тя посочи, че изменението на климата повишава температурата на планетата до нива, непознати досега от съвременните хора.

"Траекторията е просто невероятна", заяви директорът на "Коперник" Карло Буонтемпо и отбеляза, че всеки месец през 2024 г. е бил най-топлият или вторият най-топъл съответен месец, откакто се води статистика.

Средната температура на планетата през 2024 г. е била с 1,6°C по-висока, отколкото през 1850-1900 г. - "прединдустриалния период", преди хората да започнат да изгарят в голям мащаб изкопаеми горива, отделящи CO2, уточниха от "Коперник".

Миналата година беше най-горещата в света, откакто се води статистика, и всяка от последните десет години беше сред десетте най-топли в историята.

Всеки от последните 12 месеца класиран като най-топлия в историята

Всеки от последните 12 месеца класиран като най-топлия в историята

ООН призовават за спешни действия срещу глобалното затопляне

Метеорологичната служба на Великобритания потвърди вероятния пробив през 2024 г. от 1,5°C, като същевременно оцени малко по-ниска средна температура - 1,53 °C, за годината.

Средната годишна температура на планетата за първи път надхвърли 1,5°C през 2024 г.

Правителствата обещаха съгласно Парижкото споразумение от 2015 г. да се опитат да предотвратят средните температури над 1,5°C, за да избегнат по-тежки климатични бедствия.

Първата година над 1,5°C не нарушава тази цел, която измерва дългосрочната средна температура.

Буонтемпо заяви, че нарастващите емисии на парникови газове означават, че светът е напът скоро да надмине и целта от Париж - но че не е твърде късно за страните бързо да намалят емисиите, за да избегнат покачването на затоплянето до катастрофални нива.

2024 г. напът да стане поредната най-гореща година в историята

2024 г. напът да стане поредната най-гореща година в историята

Всеки месец от юни 2023 г. насам се нарежда като най-горещия на планетата

"Нищо не е свършило. Имаме властта да променим траекторията отсега нататък", увери той.

Въздействието на изменението на климата вече е осезаемо на всеки континент и засяга хората от най-богатите до най-бедните страни на земята.

Горски пожари, бушуващи в Калифорния тази седмица, убиха най-малко десет души и унищожиха стотици домове. През 2024 г. Боливия и Венецуела също пострадаха от катастрофални пожари, проливни наводнения заляха Непал, Судан и Испания, а горещи вълни убиха хиляди в Мексико и Саудитска Арабия.

Изменението на климата влошава бурите и проливните валежи, тъй като по-горещата атмосфера може да задържи повече вода, което води до интензивни дъждове. Количеството водна пара в атмосферата на планетата достигна рекорд през миналата година.