Сривът на световните борси продължи втори ден, след като новите търговски мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, разтърсиха глобалната икономика.
Основните индекси в Азия, Европа и САЩ отчетоха най-ниските си стойности от години насам. Японският Nikkei отбеляза седмичен спад от 9% - най-големия от март 2020 г. Лондонската и Нюйоркската борси също регистрираха драстични загуби, като компании от индекса S&P 500 изгубиха общо 2,4 трилиона долара от пазарната си капитализация.
Президентът Тръмп определи спада като "очакван" и сравни ефекта от новите мита с операция върху "болен пациент", твърдейки, че това ще доведе до икономическо възстановяване. Според него, след обявяването на мерките, много държави са потърсили контакт с Вашингтон с готовност за преговори.
"Беше очаквано. Имаме много болен пациент. Наследихме ужасна икономика, с много проблеми, включително загуба на производства и затваряне на заводи в цялата страна. Изгубили сме 90 хиляди предприятия. Това са 6 милиона работни места. Така че, това беше един болен пациент. Сега - в деня на Освобождението, претърпя операция. И ще станем една процъфтяваща страна. Това наистина е невероятно. Знаем го, защото предвиждаме приходи от трилиони долари, трилиони!"
Финансовите анализатори обаче са скептични. Те предупреждават, че повишената несигурност може да доведе до рецесия, ограничаване на бизнес инвестициите и инфлационен натиск. Митата могат да свият БВП на САЩ с до 2 процентни пункта и да повишат инфлацията с до 3, посочват от института Pictet Asset Management.
На валутните пазари, еврото се изкачи до най-високите си нива от шест месеца насам, след най-големия си дневен ръст от близо три години. Доларовият индекс отчете най-слабата си сесия от ноември 2022 г., а йената и златото поскъпнаха като сигурни убежища за инвеститорите.
Цените на петрола също отчетоха рязък спад - Brent падна до 68,86 долара за барел, а WTI до 65,66, отбелязвайки най-големия си седмичен спад от месеци. Причина за това са опасенията, че търговските войни ще доведат до спад в глобалното търсене на енергия.
Анализатори прогнозират, че ако САЩ продължат курс към изолационизъм, Европейският съюз и Китай ще засилят сътрудничеството си, а други държави ще търсят нови търговски партньори. Междувременно Пекин и Брюксел подготвят контрамерки, а централните банки може да бъдат принудени да облекчат паричната политика, за да предотвратят по-дълбок икономически спад.