Приблизително 2,8 милиона бременни жени и новородени умират всяка година или 1 на всеки 11 секунди, най-вече по предотвратими причини, според новите оценки на смъртността, публикувани от УНИЦЕФ, Световната здравна организация (СЗО), Отдела за население на ООН, UNFPA и Световната банка.

За майките и техните бебета периодът около раждането е особено уязвим период. За майките усложненията, водещи до смърт, могат да възникнат без предупреждение по всяко време по време на бременност и раждане. През 2017 г. според последните оценки над 800 жени умират всеки ден от усложнения при бременност и раждане, или над 290 000.

По същия начин за новородените, първите 28 дни от живота - неонаталният период - са критични за оцеляването на детето. Децата са изправени пред най-високия риск да загинат през първия си месец от живота. През 2018 г. 7000 новородени бебета умират всеки ден. Около една трета, в деня на раждането им, а почти три четвърти само през първата седмица. Според най-новите оценки за детската смъртност, новородените представляват около половината от загиналите 5,3 милиона деца под петгодишна възраст през 2018 г.

"По света раждането е радостен повод. И все пак, на всеки 11 секунди раждането е семейна трагедия", коментира Хенриета Форе, изпълнителен директор на УНИЦЕФ. "Квалифицирани ръце, които да помогнат на майките и новородените около раждането, заедно с чиста вода, адекватно хранене, основни лекарства и ваксини, може да означава разликата между живота и смъртта. Трябва да направим всичко необходимо, за да инвестираме в универсално здравно покритие, за да спасим тези скъпоценни животи."

УНИЦЕФ предоставя повече информация за това как майките и новородените са най-уязвими по време на раждането, както и други ключови мерки от последната актуализация на Междуведомствената група на ООН за оценка на детската смъртност:

Неонаталната смъртност намалява с по-бавни темпове, отколкото смъртността под пет години: В световен мащаб средният годишен процент на намаление на неонаталната смъртност е 2,6% от 1990 г. до 2018 г., в сравнение с 3,6 за по-големите деца под пет години. Във всички региони годишният темп на намаление от 1990 г. до 2018 г. е по-висок за деца на възраст 1-59 месеца, отколкото за новородени.

Големите неравенства продължават да съществуват между държавите: В Африка на юг от Сахара нивата на смърт на майките са близо 50 пъти по-високи, а техните бебета е 10 пъти по-вероятно да загинат в първия месец от живота си, в сравнение със страните с високи доходи.

Субсахарска Африка изостава: Субсахарска Африка има най-високата смъртност при новородени през 2018 г. при 28 смъртни случая на 1000 живородени деца, следвана от Централна и Южна Азия с 25 смъртни случая на 1000 живородени деца. Рискът от смърт на новородено в Африка на юг от Сахара е около 33 пъти по-висок, отколкото в страната с най-ниска смъртност. 

Смъртността на новородените често представлява по-голям дял от смъртността под пет години при нивата на смъртност под пет години: В Европа и Северна Америка, която има една от най-ниските нива на смъртност под пет години сред всички региони, 54 на сто от всички под пет години смъртни случаи настъпват през неонаталния период.

Повечето новородени и бременни жени умират поради предотвратими и лечими причини: Новородените умират до голяма степен, защото се раждат твърде рано или твърде малки, имат усложнения по време на раждане или вродени дефекти или от тетанус или сепсис. Повечето деца под 5 години умират поради предотвратими или лечими причини - като усложнения по време на раждане, преждевременно раждане, пневмония, диария и неонатален сепсис. Смъртта на майката е причинена от акушерски усложнения като високо кръвно налягане по време на бременност и силно кървене или инфекции по време или след раждане; и все повече поради съществуващо заболяване или състояние, утежнено от последиците на бременността.

Общо почти 6,2 милиона деца под 15 години са починали през 2018 г. В световен мащаб 85% от смъртните случаи сред децата и подрастващите през 2018 г. са настъпили през първите пет години от живота. 2,5 милиона са се появили през първия месец от живота, а четири милиона - през първата година. Други 1,3 милиона са на възраст между 1 и 4 години и допълнителни 0,9 милиона смъртни случаи са настъпили сред децата на възраст от 5 до 14 години.

Напредъкът е възможен: От 1990 г. смъртността на деца под 15 години намалява с 56% от 14,2 милиона смъртни случая до 6,2 милиона през 2018 г. Страните в Източна и Югоизточна Азия постигнаха най-голям напредък, с 80% спад в смъртни случаи под пет години. А от 2000 г. до 2017 г. коефициентът на смъртност сред майките намалява с 38%.

Трябва да действаме сега: Ако не действаме сега, 62 милиона деца под 15 години ще умрат между 2019 г. и 2030 г., включително 52 милиона деца под 5 години. Почти половината от тези деца под пет години ще бъдат сред новородените.

Чрез своята глобална кампания Every Child ALIVE, която изисква решения от името на новородените в света, УНИЦЕФ призовава правителствата, частния сектор и гражданското общество да:

Увеличавайте финансирането и информираността, особено в области, които ще подобрят здравето на новороденото и майката и ще се обърнете към ключовите убийци на деца като пневмония и диария;

Развийте уменията на здравните работници и се уверете, че те разполагат с оборудването за осигуряване на висококачествена грижа, отговаряща на здравните нужди на жените, новородените;

Инвестирайте в първично здравеопазване, включително укрепване на здравните системи;

Гарантирайте чисти, функционални здравни заведения, оборудвани с вода, сапун и електричество, в рамките на обсега на всяка майка и бебе;

Дайте възможност на подрастващите момичета, майки и семейства да изискват и получават качествени грижи.

20 млн. деца по света не са ваксинирани срещу животозастрашаващи болести

20 млн. деца по света не са ваксинирани срещу животозастрашаващи болести

Като морбили, дифтерит и тетанус