Южна Корея организира възпоменателно събитие в Япония в понеделник в чест на своите граждани, принудени да работят в печално известната мина Садо по време на Втората световна война. Сеул реши да бойкотира официалната церемония, организирана от Токио, подчертавайки продължаващата чувствителност на тази тема в отношенията между двете съседни страни, предава Ройтерс.
Въпреки че Южна Корея и Япония, като ключови съюзници на САЩ в региона, работят за подобряване на връзките си през последните години, споровете около японската колонизация на Корейския полуостров в периода 1910-1945 г. продължават да влияят на дипломацията.
Южнокорейското решение да не присъстват нейни представители на неделното събитие в мината Садо дойде след съобщения, че японското правителство ще бъде представено от официално лице, посещавало светилището Ясукуни, което много корейци възприемат като символ на военното минало на Япония.
Министърът на външните работи на Южна Корея, Чо Те-йол, заяви в телевизионно интервю, че правителствата не са успели да разрешат различията си навреме, но подчерта, че инцидентът не трябва да подкопава подобрените двустранни отношения, насърчавани от президента Юн Сук Йол.
Южнокорейският посланик в Япония, Пак Чол-хи, води неделното възпоменание, което включваше участието на девет потомци на корейци, работили принудително в мината, както и няколко правителствени служители. В своето изказване посланикът изрази дълбока тъга за съдбата на корейците, работили принудително в Япония и призова двете страни да не забравят болезнената история на мината Садо.
Главният говорител на японското правителство, Йошимаса Хаяши, определи отсъствието на Южна Корея от официалната церемония като "достойно за съжаление". Той обаче уточни, че не е работа на Токио да обяснява причините за това решение. Хаяши добави, че Япония е уверила Сеул, че японският представител на церемонията, парламентарният секретар за външни работи Акико Икуина, не е посещавала Ясукуни, откакто е станала депутат.
Южна Корея постигна споразумение с Япония тази година за провеждане на събития и изложби, които ясно споменават използването на южнокорейски принудителен труд. Това беше условие за подкрепата на Сеул за кандидатурата на мина Садо да бъде включена в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Решението на правителството на Юн Сук Йол обаче беше посрещнато с критики в Южна Корея заради компромисите, направени за признаване на мрачните аспекти на историята на мината.