Европейският съюз (ЕС) не може да позволи Гърция, държава, спасена от огромна дългова криза, да изпадне в хаос, като Европа затвори границите за бежанци. Това заяви германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от Агенция „Франс прес”.

„Вие сериозно ли вярвате, че всички европейски държави миналата година се бориха по всякакъв начин, за да запазят Гърция в Еврозоната – и ние бяхме най-стриктните – можем ли една година по-късно да позволим Гърция да изпадне в хаос”, заяви Меркел в телевизионно интервю.

Меркел критикува хода на Австрия и няколко балкански държави да въведат граничен контрол или ограничение за дневния брой на пристигащите мигранти, заприщвайки ги в Гърция, където лодките с бежанци продължават да пристигат от Турция.

„Това, което се случва, е точно от каквото се страхувахме, че сега страната е оставена сама с проблемите си, ние не можем да позволим това”, заяви германският лидер в дълго интервю за мигрантската криза по държавната телевизия ARD.

Ангела Меркел, която дълго спори с гръцкия премиер Ципрас, изисквайки строги икономии в замяна на милиардите в спасителните планове на ЕС и МВФ, обяви, че сега е в близък контакт с левия лидер относно бежанския поток.

Гневът се появи в Гърция, европейската врата за стотици хиляди мигранти, след като Виена въведе дневно ограничение на търсещите убежище, идващи от четири балкански държави – Македония, Сърбия, Хърватия и Словения, затягайки условията за влизане.

Меркел е категорична, че бежанският поток може да бъде намален чрез затягане на външните граници на ЕС, включвайки кораби на НАТО в мисията за наблюдение за спиране на лодките от Турция, както и сделката на ЕС с Анкара.

„Много обаче не вярват в това и казват – добре кой знае дали това ще работи”, коментира германският канцлер.

Тя посочи, че източноевропейските държави са затегнали граничния си контрол. „Проблемът е, че те действат самостоятелно и едностранно, но не е добре ако дадена държава не е включена”, смята Ангела Меркел.

Тя остава оптимист за справянето с голямата бежанска криза. Меркел смята, че е неин дълг и задължение да направи всичко възможно Европа да намери единен път.