Реакцията към убийствата е знак за зрелост на демокрацията, гражданите и гражданското общество. Това заяви премиерът на Словакия Петер Пелегрини в Европейския парламент.

Членовете на ЕП коментираха разследването на убийството на журналиста Ян Куцияк, мафията и промените в медийния закон. "Атмосферата в страната се промени. Хората са по-богати, но и по-взискателни към политическия живот", обясни той и допълни, че според него Словакия има силно гражданско общество и силни медии.

Той призна обаче, че страната не е имунизирана срещу атаките на ценностите, каквато е и свободата на словото. Според него убийството на Куцияк "разтърси социално и политически словаците" и предизвика абсолютно "легитимни реакции в обществото", което е "знак за зрелост на нашата демокрация и граждани".

Речта на Пелегрини в ЕП е част от дебата с лидерите на държавите членки относно бъдещето на ЕС.

Кой уби Ян Куцияк? Все по-близо до истината?

Кой уби Ян Куцияк? Все по-близо до истината?

Следователите са реконструирали в голяма степен механизма на престъплението…

Петър Пелегрини обясни на евродепутатите, че обединена Европа е нещо естествено за Словакия и няма друга алтернатива.

Той коментира, че Словакия е страна с един от най-високия икономически растеж в ЕС, член на еврозоната със сравнително ниска безработица и почти без напускане на граждани по икономически причини.

Министър-председателят увери, че Словакия иска да принадлежи към групата на най-интегрираните страни и "ние сме готови да поемем тежестта на отговорността". Той се присъединява към сътрудничеството на ПЕСКО в отбраната.

Пелегрини призова ЕС да преодолее разделението на Изток и Запад и да се обедини. Всеки трябва да направи нещо в името на единството, както компромиса с командированите работници и двойното качество на храните. Според него ЕС се нуждае от решение, "което ще работи за всички" в областта на миграцията.

30 000 словаци поискаха оставки и нови избори

30 000 словаци поискаха оставки и нови избори

Да се оттеглят шефът на полицията Гаспар и спецпрокурорът Ковачик…

ЕС трябва по-активно да се занимае с борбата с изменението на климата и да е в крак с технологичното развитие, "правителствата също трябва да станат 4.0 правителства".

Във връзка със социалната политика Пелегрини се застъпи за европейска минимална работна заплата и справедлива трудова мобилност. Той припомни кандидатурата на Словакия за Европейската агенция по заетостта.

Пелегрини се присъедини към европейската визия на френския президент Макрон, но попита: "Как можем да говорим за следващата многогодишна финансова рамка, без да имаме ясна визия за бъдещето на ЕС?"

В контекста на евроизборите той наблегна на необходимостта от борба срещу дезинформацията и киберзаплахите. "Трябва да накараме хората да разберат, че изборите са важни", допълни той.