Вишеградската група, съставена от Полша, Унгария, Словакия и Чехия, е известна като В4, но се превръща по-скоро във В 2+2, пише Politico в свой анализ.
Това се дължи на нарастващото разминаване между Полша и Унгария, които вървят надолу по повечето показатели за либерална демокрация, и Словакия и Чехия, в които неотдавна бяха извършени промени в правителствата и това ги върна в центъра на ЕС отбора.
Тази седмица чешкият министър по въпросите на ЕС Микулаш Бек подчерта това разделение. "Унгария и Полша днес са в сериозен спор с останалите страни от ЕС, докато Чехия и Словакия не свирят на същата цигулка", коментира той пред вестник Hospodářské noviny.
Четирите страни не се отказват от Вишеградското споразумение, създадено през 1991 г., но определено се движат по различни траектории.
Те все още имат общи позиции по въпроси като борбата с реформите на пакета "Мобилност", които според тях затрудняват централноевропейските логистични компании, разширяването на свободата на услугите в ЕС и застъпничеството за ядрената енергетика. Но сега има и много неща, които ги разделят - от политиките спрямо Русия и Китай до обвързването на отпускането на средства от ЕС с върховенството на закона. Прага и Варшава са разделени и по отношение на въглищната мина "Туров", разположена близо до чешката граница, заради която Полша е осъдена на ежедневна глоба от 500 000 евро за неспазване на решението на Съда на ЕС да затвори мината.
Основната причина за разделението е промяната в тона на Братислава и Прага. Словашкият министър-председател Едуард Хегер пое властта миналата година, с което затвърди разрива с популистките правителства от близкото минало. Това остави Словакия малко самотна във Вишеградската група, докато чешкият министър-председател Петър Фиала не встъпи в длъжност в края на миналата година, обещавайки курс към Запада.
Както за Варшава, така и за Будапеща вишеградското сътрудничество е важен дипломатически инструмент в момент, когато двете столици са все по-изолирани. Лидерите на четирите държави често участват заедно в срещи на високо равнище и използват вишеградския формат, за да се опитат да окажат по-голямо влияние в политическите дебати на ЕС, отколкото биха направили сами.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан призна различията в рамките на алианса, но омаловажи идеята, че съществува конфликт.
"От четирите вишеградски държави три не са членки на еврозоната, а една е", заяви унгарският лидер на пресконференция през декември. "И затова ситуацията в Словакия, отношенията ѝ с Брюксел, отношенията ѝ с германците, отношенията ѝ със съвета на финансовите министри, е напълно различна от нашата."
"Ние сме по-суверенни", каза той и добави, че Словакия има различно "пространство за маневриране". Тази динамика, според Орбан, е "вградена" във Вишеградската група и представлява по-скоро "търкания", отколкото конфликт.
Въпреки че Будапеща и Варшава са в тесен съюз срещу усилията на ЕС да ги накаже за отстъпление в областта на демокрацията, политиките им спрямо Русия са много различни. Националистическото правителство на Полша гледа на Русия като на заплаха, докато Орбан поддържа близки отношения с Кремъл.
Запитан за твърдението на Варшава, че Москва стои зад миграционната криза на полската граница с Беларус, Орбан заяви, че все още не е видял никакви доказателства по този въпрос, като добави, че в Европа има тенденция да се обвинява руският президент Владимир Путин, когато нещо не е наред.
Сега Прага се надява на смяна на властта в Будапеща и Варшава. Орбан е изправен пред тежко предизвикателство на парламентарните избори по-късно тази година, докато полската партия "Право и справедливост" отбелязва спад в рейтинга си в социологическите проучвания преди насрочените за следващата година избори.
"Смисълът на сътрудничеството в рамките на В4 е отслабен. Това обаче може да се промени след изборите в двете страни, а в случая с Унгария може би още тази година", каза Бек.
Докато това се случи, разделенията във Вишеградската четворка остават на показ.
58eng
на 07.01.2022 в 19:29:22 #1Пич,айде стига с тая параноя! Защо им е да го правят? Какво ще им даде това повече от ЕС? На Турция и предстои дълго възстановяване на икономиката ,за да стане привлекателна. Да не говорим ,че тези страни са католически,а не ислямски. Та спри с глупостите,заприличваш все повече на Наско.