Израелският премиер Бенямин Нетаняху призова във вторник опонентите си за диалог върху неговите предложения за цялостна реформа на съдебната система, съобщи "Ройтерс".
"Така че се изправям и призовавам оттук: Да поговорим - тук и сега - без предварителни условия, каза той във видео изявление, разпространено в социалните медии. Без оправдания - така че заедно да постигнем широко съгласие в полза на всички граждани на Израел, в полза на нашата страна.
Във вторник шекелът (валутата на Израел) загуби около 2% от стойността си, докато сътресенията около спорната съдебна реформа продължават.
Припомняме, че ден по-рано парламентът на Израел гласува за приемане на спорната съдебна реформа на съставеното от религиозни и националистически партии правителство. Опозицията в Кнесета се зарече "да се бори за душата на нацията".
Депутатите спориха до късно през нощта, преди предложените промени да бъдат одобрени на първо четене.
"Невероятна нощ и невероятен ден", написа в Туитър Нетаняху след предварителното гласуване.
Разполагайки с 64 гласа подкрепа в 120-местния Кнесет за промените, е много вероятно Нетаняху да постигне окончателно приемане на проектозакона, който предвижда две съществени промени - засилване на влиянието на правителството върху избора на съдии и ограничаване на възможностите на Върховния съд да отменя предложени от кабинета закони.
Десетки хиляди се присъединиха към седмичните протести срещу предложенията, заявявайки, че те ще унищожат контрола и баланса в основата на израелската демокрация и ще дадат почти неограничени правомощия на изпълнителната власт.
Проучванията на общественото мнение показват, че мнозинството иска реформите да бъдат забавени, за да се даде възможност за диалог с критиците, или да бъдат отложени напълно.
Държавният глава на Израел, президентът Исак Херцог, многократно призова правителството и опозицията да проведат компромисни преговори, предупреждавайки, че страната е изправена пред риск от конституционен колапс, ако разделението продължи.
Но въпреки че и двете страни изразиха готовност, те останаха далеч една от друга по отношение на условията на какъвто и да е диалог, като опозицията призовава законодателството да бъде отложено в парламента, преди преговорите да започнат.
Много икономисти и лидери в сферата на високите технологии и банкирането предупредиха за бягство на инвеститори от Израел. Ключова фигура в коалицията обаче отхвърли тези твърдения.
"Няма връзка между съдебната реформа и какъвто и да е удар върху икономиката на Израел. Всеки опит за такова обвързване е политизиран", заяви председателят на финансовата комисия на Кнесета Моше Гафни, който е и лидер на ултраортодоксалната партия "Обединен юдаизъм на Тората".
Правителството твърди, че реформите целят да сложат край на прекомерната намеса в политиката от страна на Върховния съд. Критиците обаче са на мнение, че Нетаняху - съден по обвинения в корупция, които той отрича - иска правни промени, които ще навредят на демокрацията в Израел, ще насърчат корупцията и ще доведат до дипломатическа изолация.