Норвегия няма да се оттегли от глобалната конвенция за забрана на противопехотните мини, както направиха всички други страни, граничещи с Русия. Това обяви министърът на външните работи на скандинавската страна, цитиран от Ройтерс.

По-рано тази седмица Финландия обяви, че планира да напусне Конвенцията от Отава от 1997 г. като начин за смекчаване на военната заплаха, представлявана от нейната съседка Русия. Полша и прибалтийските страни също заявиха, че ще се оттеглят от конвенцията.

Норвегия остана единствената европейска страна, граничеща с Русия, която не планира възможността отново да съхранява противопехотни мини.

Беше важно да се запази глобалната стигма срещу оръжие, което осакатява и убива дълго след края на войната и да се гарантира, че някои видове оръжия, включително химически и бактериологични, остават изключени за използване в конфликт, посочи Еспен Барт Ейде. Той подчерта, че съжалява, че Финландия е взела решение да се оттегли от конвенцията за противопехотните мини. Ако започнем да отслабваме нашия ангажимент, това улеснява воюващите фракции по света да използват отново тези оръжия, защото това намалява стигмата, добави външният министър.

Норвегия не се тревожи, че нейната отбрана ще бъде отслабена, ако не промени политиката си относно противопехотните мини, поясни Еспен Барт Ейде. Скандинавската страна споделя дълга 200 км граница с Русия в далечния северен арктически регион.

Имаме много модерна усъвършенствана отбранителна система. Закупихме изключително усъвършенствани системи, които могат да атакуват от земя, въздух и мое, каза още Ейде.

Финландия също излиза от конвенцията за противопехотните мини

Финландия също излиза от конвенцията за противопехотните мини

Това съобщи премиерът на страната Петери Орпо, малко след като Полша и балтийските страни обявиха същото решение