Правителството на Норвегия иска обяснение от Москва за посещението на  руския вицепремиер Дмитрий Рогозин на норвежкия арктически архипелаг Шпицберген, предаде Би Би Си.

Властите в Осло настояват такова обяснение, тъй като по силата на европейските санкции срещу Русия, Рогозин е сред лицата, на които е наложена забрана за пътуване в страни  от ЕС.
Името му беше включено в списъка със санкциите заради ролята му при анексирането на Крим от Русия.

Представителят на норвежкото външно министерство Фоде Андерсен заяви, че страната му е отправила предупреждение към руското посолство в Осло, че лицата, включени в забранителния списък на ЕС, не могат да пътуват до Шпицберген.

По-рано беше известено, че Рогозин, заедно с губернатора на руския Ненецки автономен окръг Игор Кошин, е кацнал на летището до норвежкото село Лонгирбюен с директен полет, откъдето двамата са заминали за Северния полюс.

Припомняме, вчера Рогозин призова Русия да обяви Арктика за своя територия.

Заради нарушаването на европейската забраната от страна на Рогозин, норвежките власти обмислят въвеждане на по-строг контрол за влизане на територията на архипелага  Шпицберген.

Норвегия не е била известена за пристигането на Рогозин, докато информацията за това не беше публикувана в местното списание  „BarentsObserver".