Войната на Русия срещу Украйна навлиза в нова фаза. Украински дронове удариха петролна рафинерия на "Лукойл" в руския град Кстово през нощта на 4 срещу 5 април, съобщиха руските Телеграм канали.
Разпространени в социалните мрежи кадри показват големи пламъци и силни експлозии над обекта, за който се предполага, че е рафинерията в Нижегородска област.
Атаката идва на фона на сигнали от чуждестранни съюзници към Киев да ограничи ударите по руски петролни обекти заради ръста на световните цени на горивата, свързан с конфликта с Иран.
Overnight Ukrainian drones hit Lukoil’s refinery in Kstovo, Russia’s Nizhny Novgorod region. The fire is still burning. pic.twitter.com/erFB3Dbky5
— WarTranslated (@wartranslated) April 5, 2026
"Получаваме определени сигнали по този въпрос", заяви ръководителят на президентската канцелария Кирило Буданов пред Bloomberg, без да уточнява източниците им.
Рафинерията се намира на около 800 км от украинската граница и вече е била цел на атаки. Киев счита подобни обекти за легитимни военни цели, тъй като подпомагат руските военни усилия.
Междувременно цените на петрола рязко растат заради конфликта с Иран, който нарушава доставките през Ормузкия проток — ключов маршрут за около една пета от световния петрол.
В характерен за него тон командващият Силите за безпилотни системи на Украйна Роберт Бровди коментира операцията с иронична препратка към Цветница, заявявайки, че украинските сили "бият с върба и удрят с дронове по портфейла на бункерния дядо".
USD
CHF
GBP
Spotlight
на 05.04.2026 в 16:55:08 #4№2, Ганьо си е прочел статията много правилно.
Ачката
на 05.04.2026 в 16:54:45 #3И каква нова фаза е започнала? Това си върви от доста време. Едните бият, другите и те не им остават длъжни......тъй се самоунищожават за кеф на наглосакцията!
Кое му е новото? Даже търсенето на сензация в заглавието е нещо, което отдавна репетирате!!!
stoyan-drenski-DEKzFNYi
на 05.04.2026 в 09:41:00 #2Нещо не си разбрал Ганьо.Нищо подобно не пише.Ти си толко заблуден в злобата си, Че не можеш да мислиш И четеш нормално.
BGanio
на 05.04.2026 в 09:28:46 #1Невероятна логика! Украйна виновна за ръста на цените на горивата!