Новият палестински премиер каза във вторник, че ще назначи технократско правителство и ще създаде независим доверителен фонд, който да наблюдава възстановяването на Газа, предава "Асошиейтед Прес".
В декларация за мисията, придобита от Асошиейтед прес, Мохамад Мустафа изложи широкообхватни планове за вид съживена палестинска власт, призовавана от Съединените щати като част от тяхната следвоенна визия за разрешаване на конфликта .
Но Палестинската Автономия (ПА) няма власт в Газа, откъдето "Хамас" прогони силите й през 2007 г., и разплоага само с ограничена власт в части от окупирания от Израел Западен бряг.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху изключи възможността за връщане на ПА в Газа и правителството му е твърдо против палестинската държавност.
Палестинският президент Махмуд Абас назначи Мустафа за министър-председател миналата седмица. Образованият в САЩ икономист и дългогодишен съветник на Абас е независимо лице без политическа основа.
В изявлението на мисията Мустафа каза, че ще назначи "непартийно, технократско правителство, което може да спечели както доверието на народа, така и подкрепата на международната общност". Той обеща широкообхватни реформи на институциите на ПА и политика на "нулева толерантност" към корупцията.
Той каза, че ще се стреми да обедини отново териториите и да създаде "независима, компетентна и прозрачна агенция за възстановяването и реконструкцията на Газа и международно управляван доверителен фонд за набиране, управление и изплащане на необходимите средства".
В изявлението не се споменава "Хамас", който спечели съкрушителна победа последния път, когато палестинците проведоха национални избори през 2006 г., и който социологически проучвания сочат, че все още има значителна подкрепа.
88-годишният Абас, който контролира цялостно ПА, остана на власт след изтичането на собствения му мандат през 2009 г. и отказа да проведе избори, позовавайки се на израелските ограничения. Проучванията постоянно показват, че голямо мнозинство от палестинците искат той да подаде оставка.
Мустафа каза, че ПА има за цел да проведе президентски и парламентарни избори, но не даде график и каза, че това ще зависи от "реалностите на място" в Газа, Западния бряг и Източен Йерусалим, територии, завзети от Израел в Близкоизточната война през 1967 г. палестинците искат за своя бъдеща държава.
През 2021 г. Абас обвини израелските ограничения в анексирания Източен Йерусалим за решението си да отложи за неопределено време изборите, на които неговата светска партия Фатах се очакваше да претърпи големи загуби.