Първият американец, избран за лидер на Католическата църква, папа Лъв XIV, заяви в сряда, че ще положи "всяко усилие" за постигането на мир в света и предложи Ватикана като място за посредничество в международни конфликти. Войната, по думите му, "никога не е неизбежна"

"Тези, които пишат историята, са миротворците, а не онези, които сеят страдание", каза папата в реч към представители на Източните католически църкви, чийто верни често са изложени на преследвания в страни, разтърсвани от конфликти — като Украйна, Сирия, Ливан и Ирак. Думите му са цитирани от "Ройтерс".

Лъв XIV, избран миналата седмица след смъртта на папа Франциск, още в първите си думи като понтифик обърна поглед към мира. "Мир на всички", каза той пред хилядите вярващи на площад "Свети Петър".

В сряда той отново повтори апела си: "Светият престол е винаги готов да помогне за сближаване на враговете, лице в лице, в търсене на надежда и възстановяване на достойнството на мира. Оръжията могат и трябва да замлъкнат."

Папата предупреди и срещу опасността от опростени идеологически разделения: "Нашите съседи не са преди всичко наши врагове, а човешки същества."

В неделя той отправи конкретни призиви за "автентичен и траен мир" в Украйна, за незабавно прекратяване на огъня в Газа, както и за освобождаване на всички израелски заложници, държани от "Хамас". Папата приветства също крехкото примирие между Индия и Пакистан.

Първият му известен разговор като папа с чуждестранен лидер бе с украинския президент Володимир Зеленски в понеделник. Папа Лъв е изразил готовност Светият престол да улесни мирни преговори. Зеленски заяви, че възнамерява да присъства на инаугурационната литургия на 18 май в Рим и е отворен за провеждане на срещи на високо ниво по време на събитието, потвърди началникът на кабинета му Андрей Йермак.

Папата зове да кажем "не" на войната на думи

Папата зове да кажем "не" на войната на думи

Той настоя за освобождаването на задържаните журналисти