Новият президент на Сирия Ахмед Шараа проведе официална среща с китайския посланик в Дамаск Ши Хунвей, съобщиха сирийските държавни медии. Това е първият публичен контакт между Китай и новото сирийско ръководство след свалянето на Башар Асад през декември миналата година, предава "Ройтерс".
Китай дълги години бе сред основните поддръжници на Асад, но след свалянето му, посолството на Пекин в Дамаск беше разграбено. Промяната в режима доведе до назначаване на чуждестранни бойци, включително уйгури, на ръководни позиции в новата сирийска армия. Това предизвиква безпокойство в Пекин, тъй като уйгурите, които са мюсюлманско малцинство в Китай, са обект на тежки репресии според западни правозащитни организации.
В миналото Китай е твърдял, че избягали уйгури са се присъединили към терористични групировки и са планирали джихадистки нападения в страната. Властите в Пекин отричат обвиненията в репресии и настояват, че политиките им в Синдзян са насочени към борба с тероризма.
Китайският президент Си Дзинпин дълго време подкрепяше режима на Асад, като дори го покани на официално държавно посещение в Китай през 2023 г. и му обеща помощ срещу външна намеса. Само година по-късно обаче, сирийският президент бе свален в бърза офанзива на бунтовническата коалиция, ръководена от "Хаят Тахрир аш-Шам" (HTS) - бивш клон на Ал-Кайда, оглавяван от самия Ахмед Шараа.
Новото ръководство на Сирия обещава толерантно управление и гаранции за етническите и религиозните малцинства в страната. Въпреки това, назначаването на ислямистки бойци на ключови военни и политически постове буди тревога както сред сирийските граждани, така и сред чуждестранните правителства.
Засега не са оповестени детайли за разговорите между Шараа и китайския посланик, но е вероятно темата за присъствието на уйгурски бойци в Сирия да е била сред основните въпроси. Въпросът с бъдещите дипломатически отношения между Китай и новата сирийска власт остава неясен, особено след като Пекин все още не е направил официално изявление по темата.