Нито един българин не е потърсил съдействието на българското дипломатическо представителство в Рамала с искане за евакуация от Газа.

Това съобщи говорителят на външното ни министерство Драговест Горанов, цитиран от БНР

Според него е възможно някои наши сънародници да са напуснали зоната на военни конфликт още преди пълната блокада и ескалацията на напрежението.

"Никой до този момент не се е обърнал за евакуация към посолството в Израел. Колегите са готови да окажат всякакво съдействие на всеки, който пожелае да се възползва от възможността", посочи Горанов.

Бройката на българските граждани, които живеят в ивицата Газа или в момента се намират там не е ясна.

"Ние не знаем колко българи живеят или се намират в момента в ивицата Газа, тъй като те не се обаждат в посолството", призна Драговест Горанов.

Припомняме, преди няколко дни българския посланик в Израел Димитър Цанчев увери, че се поддържа връзка с 17-те български граждани, жители на палестинския анклав.

Тази сутрин бе съобщено, че Израел ще позволи на чужденците, живеещи в ивицата Газа, да я напуснат. Според информацията, с която разполагат военните, чужденците са 443.

Евакуацията вече започна. Сред чужденците има лица с американски, руски, молдовски, украински, турски и норвежки паспорти.

Пропускателният пункт "Аарец" ще бъде отворен сутринта. Повечето от постоянно пребиваващите чужди граждани са съпруги или съпрузи на палестинци от Газа или техни деца.

Позволявайки заминаването им, Израел може би сигнализира, че се подготвя за ескалация на конфликта, отбелязват агенциите. Опитът показва, че не всички чужденци заминават в такъв момент.