Израел стои и зад експлозията в химически завод в покрайнините на Техеран на 15 февруари, съобщи The New York Times (NYT). Местните власти заявиха, че там е станала авария
Възможно е Израел тайно да е атакувал два газопровода в Иран тази седмица, съобщи The New York Times, като се позова на двама западни служители и военен стратег, близък до иранския Корпус на гвардейците на ислямската революция (КГИР).
През нощта на 14 февруари, както съобщава информационна агенция Mehr, е имало експлозия, последвана от пожар на главната линия на газопровода в град Боружен в югозападен Иран. Подаването на газ в тази част на газопровода е било прекъснато. Иранският министър на петрола Джавад Уджи нарече случилото се саботаж; според него целта на нападението е била да се навреди на енергийната инфраструктура на страната. "Планът на врага е бил да прекъсне напълно доставките на газ през зимата за няколко големи града и провинции", каза той, но не обвини пряко никого.
Според събеседниците на NYT зад нападението стои Израел. Освен това Западът смята, че израелските военни са отговорни за експлозията в химически завод в покрайнините на Техеран на 15 февруари. Ирански официални лица заявиха, че тя е била причинена от инцидент.
Кабинетът на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху не коментира твърденията.
Изданието припомня, че израелските военни неколкократно са нанасяли удари по военни и ядрени обекти на Иран и са извършвали кибератаки срещу сървъри, принадлежащи на министерството на петрола, което е предизвикало безредици по бензиностанциите в цялата страна.
Но взривът в съоръжение на енергийната инфраструктура, от което зависят промишлени предприятия, заводи и милиони цивилни граждани, показва ескалация и отдалечаване от тактиката на Израел за "тиха война", смятат събеседниците.
Един западен служител отбеляза, че атаката срещу газопровода е по-скоро символична, тъй като за Техеран е сравнително лесно да се справи с последствията от нея. В същото време, каза събеседникът, по този начин Израел сигнализира на Иран, че може да му навреди, ако конфликтът се разпространи в целия Близък изток.
През последните месеци напрежението между двете държави нараства. Техеран твърди, че не е участвал в нападението на бойци на Хамас срещу Израел през октомври миналата година, нито в нападенията на хутите срещу кораби в Червено море.