Барак Обама предложи на иранския президент Махмуд Ахмадинеджад да посети концентрационния лагер Бухенвалд.

Изказването на американския президент е по повод реч на иранския държавен глава, в която той нарече Холокоста „една голяма лъжа".

Не проявявам търпение спрямо хора, които отричат историята. А историята на Холокоста не е нещо спекулативно, каза Барак Обама по време на посещението си в нацисткия лагер.

Тези места не са загубили своя ужас, въпреки изминалото време. Повече от половин век по-късно нашата печал и възмущение от станалото не са изличени.

Това място е укор за подобни мисли, припомняне за нашето задължение да се изправяме срещу тези, които ни говорят лъжи за нашата история. Това място ни учи, че трябва да бъдем винаги бдителни за разпространението на злото в наше време, заяви още президентът по време на кратката си реч от Бухенвалд.

Обама също така с гордост отбеляза, че негов чичо по майчина линия е помагал за освобождението на Бухенвалд по време на Втората световна война.

Германският канцлер Ангела Меркел, президентът Обама и двама оцелели от Бухенвалд - Бертранд Херц и нобеловият лауреат Ели Вайзел, поднесоха бели рози на паметна плоча пред входа на концлагера.

По време на посещението си в Германия освен Бухенвалд Барак Обама ще посети и американската военна болница.

По-рано американският президент и германският канцлер Ангела Меркел дадоха обещание да удвоят усилията си за постигане на мир в Близкия изток.

Обама пристигна на посещение в Германия от Египет, където постави „ново начало" на отношенията с мюсюлманския свят.

Ден след ключовата реч в Кайро, американският президент каза, че неговото правителство ще търси подновяване на мирните разговори между Израел и Палестина.

Сега е моментът да се действа, призова държавният глава на САЩ.

По време на разговорите, проведени при закрити врата, двамата лидери са обсъдили широк кръг от задачи. Това съобщиха самите те на пресконференция в Дрезден.

Обсъждана е най-вече обстановката в Близкия Изток, преговорите с Техеран спрямо ядрените опити в страната, приемането на затворници от Гуантанамо в европейските страни, финансовата регулация и климатичните промени.