Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън направи необявено посещение в Ирак в петък, за да се срещне с премиера Мохамед Шиа ал-Судани за разговори за бъдещето на Сирия, предава "Ройтерс".
Блинкън е на обиколка в региона след бързия колапс на правителството на Башар Асад пред лицето на напредъка на сирийските опозиционни фракции.
Свалянето на Асад изненада Вашингтон и отиващата си администрация на президента Джо Байдън призовава победилите бунтовници, с които се бори да установи контакти, да създадат правителство, което избягва ислямистките фракции и включва малцинствата в Сирия.
Държавният департамент каза, че Блинкън в Багдад "ще подчертае ангажимента на САЩ към стратегическото партньорство между САЩ и Ирак и към сигурността, стабилността и суверенитета на Ирак".
"Той също така ще обсъди възможностите и предизвикателствата за регионалната сигурност, както и трайната подкрепа на САЩ за ангажиране с всички общности в Сирия за установяване на приобщаващ преход", се казва в съобщението.
Посещението на Блинкън не беше обявено до срещата му със Судани в петък.
Американски служител каза пред "Ройтерс", че Вашингтон вижда този момент като възможност да отблъсне допълнително влиянието на Иран в региона.
Ирак, който се ръководи от коалиция от предимно шиитски политически партии и въоръжени групи, близки до Иран, е основен играч в т. нар. "Ост на съпротивата" на Техеран, която включва "Хамас" в Газа и ливанската "Хизбула" и се сблъсква с неуспехи, откакто Израел отговори Атаките на Хамас от 7 октомври 2023 г.
Ирак избра да не позволи на шиитските милиции да се намесят в Сирия, докато сунитските бунтовници напредваха и в крайна сметка превзеха Дамаск миналия уикенд, въпреки опасенията на Багдад, че безредиците могат да се разпространят.
Хиляди сунитски бойци преминаха от Сирия в Ирак след американската инвазия през 2003 г. и подхранваха години на сектантски убийства, преди да се върнат през 2013 г. като Ислямска държава, за да завладеят една трета от страната.
Опозиционните фракции в Сирия, водени от "Хаят Тахрир аш Шам", се отрекоха от "Ал Кайда" и "Ислямска държава" и твърдят, че нямат амбиции в Ирак.