Прилагането на забраната на палестинската хуманитарна агенция на ООН в Израел от четвъртък ще бъде катастрофална. Това заяви във вторник ръководителят ѝ, генералният комисар Филип Лазарини пред Съвета за сигурност.
"След два дни нашите операции в окупираната палестинска територия ще бъдат осакатени, каза Лазарини пред 15-членния Съвет за сигурност. Пълното прилагане на законодателството на Кнесета ще бъде катастрофално."
Припомняме, че законът, приет през октомври, забранява операциите на UNRWA на израелска земя - включително Източен Йерусалим, който Израел анексира в ход, който не е международно признат - и контакт с израелските власти от 30 януари.
"Агенцията трябва да прекрати операциите си и да евакуира всички помещения, които оперира в Йерусалим, включително имотите, разположени в Маалот Дафна и Кафр Акаб, каза посланикът на Израел в ООН Дани Данон пред съвета. Израел ще прекрати всякакво сътрудничество, комуникация и контакт с Агенцията или всеки, който действа от нейно име", каза той.
Операциите в Ивицата Газа и Западния бряг също ще пострадат. Предоставя помощ, здравеопазване и образователни услуги на милиони в палестинските територии и съседните арабски страни като Сирия, Ливан и Йордания.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и Съветът за сигурност описаха UNRWA като гръбнака на отговора на хуманитарната помощ в Газа, която беше унищожена от 15-месечна война между Израел и палестинските бойци Хамас.
Съединените щати, при новия президент Доналд Тръмп, подкрепят "суверенното право" на Израел да затвори офисите в Йерусалим, каза действащият посланик на САЩ в ООН Дороти Шей пред Съвета за сигурност. При предшественика на Тръмп Джо Байдън Съединените щати призоваха Израел да спре прилагането на закона.
"Преувеличаването на въздействието на законите и предполагането, че те ще принудят спирането на цялата хуманитарна реакция, е безотговорно и опасно, каза Шей. Това, което е необходимо, е нюансирана дискусия за това как можем да гарантираме, че няма прекъсване на доставката на хуманитарна помощ и основни услуги. Агенцията не е и никога не е била единствената възможност за предоставяне на хуманитарна помощ в Газа", каза тя.
Другите агенции, работещи в Газа и Западния бряг, са детската организация УНИЦЕФ, Световната продоволствена програма, Световната здравна организация и Програмата за развитие на ООН.
ООН многократно е заявявала, че няма алтернатива. Израел отхвърли твърденията на ООН, че ще бъде отговорен за запълването на всяка празнина.
"От октомври 2023 г. доставихме две трети от цялата хранителна помощ, предоставихме подслон на над един милион разселени лица и ваксинирахме четвърт милион деца срещу полиомиелит", каза Лазарини пред Съвета за сигурност. От началото на прекратяването на огъня Агенцията донесе 60% от храната, влизаща в Газа, достигайки до повече от половин милион души. Провеждаме около 17 000 медицински консултации всеки ден", каза той.
Израел отдавна критикува Агенцията. Твърди се, че персоналът ѝ е участвал в нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври 2023 г. ООН каза, че девет служители може да са били замесени и са били уволнени. Установено е, че командир на "Хамас" в Ливан - убит през септември от Израел - също е имал работа там.
ООН обеща да разследва всички отправени обвинения и многократно поиска от Израел доказателства, които според тях не са предоставени. Лазарини също така каза във вторник, че Агенцията е била мишена на "ожесточена дезинформационна кампания", за да "представи агенцията като терористична организация".