Основната опозиционна Демократическа партия призова президента на Южна Корея Юн Сук-йол да подаде оставка или да бъде изправен пред импийчмънт, съобщава "Ройтерс".
"Дори ако военното положение бъде отменено, той не може да избегне обвинения в държавна измяна. Беше ясно разкрито на цялата нация, че президентът Юн вече не може да управлява нормално държавата. Той трябва да се оттегли", каза в изявление високопоставеният член на ДП Парк Чан-дае.
Старши помощници на президента, сред които и началника на неговия щаб, предложиха масово оставка в сряда, съобщиха от президентската канцелария.
Припомняме, че Юн Сук-йол обяви, че ще отмени военното положение и ще изтегли войските. Това се случи часове, след като обяви същото военно положение.
"Националното събрание поиска отмяна на извънредното положение и ние изтеглихме разположените военни, каза Юн в телевизионно обръщение. Ще приемем искането на Народното събрание и ще отменим военното положение чрез заседанието на кабинета."
По-късно кабинетът се е съгласил да го отмени.
Парламентът, който е контролиран от опозиционната Демократическа партия, гласува, че то е невалидно.
След декларацията Народното събрание прие резолюция, призоваваща за премахване на военното положение със Съединените щати, подчертавайки, че всички "политически" спорове ще бъдат разрешавани "по мирен път".
Юн Сук Йол обяви във вторник военно положение в необявено късно вечерно обръщение, излъчено на живо по телевизия YTN.
Юн каза, че няма друг избор, освен да прибегне до такава мярка, за да защити свободния и конституционен ред, като каза, че опозиционните партии са взели за заложник парламентарния процес, в опит да хвърлят страната в криза.
"Обявявам военно положение, за да защитя свободната Република Корея от заплахата на севернокорейските комунистически сили, за да изкореня презряните про-севернокорейски антидържавни сили, които ограбват свободата и щастието на нашия народ, и за да защитя свободния и конституционен ред", каза Юн.
Юн не даде подробности за заплахите на Севера, но Югът остава технически във война с ядрено въоръжения Пхенян.
Юн цитира предложение на опозиционната Демократическа партия на страната, която има мнозинство в парламента, тази седмица за импийчмънт на някои от висшите прокурори в страната и нейното отхвърляне на предложението за правителствен бюджет.
Изненадващият ход предизвика шок в страната, която има поредица от авторитарни лидери в началото на своята история, но се смята за демократична от 80-те години на миналия век.
В обръщението президентът не каза какви конкретни мерки ще бъдат предприети. Yonhap съобщи, че входът на сградата на парламента е блокиран, а според съобщенията парламентарната и политическата дейност са прекратени. Според агенция Yonhap тези, които нарушават военното положение, могат да бъдат арестувани без заповед. Освен това всички медии и издатели ще бъдат под командването и дейностите на военното положение. На медицинския персонал в страната е наредено да се върне на работа до 48 часа.
Корейският вон падна рязко спрямо щатския долар. Служител на централната банка каза, че подготвя мерки за стабилизиране на пазара, ако е необходимо.
Юн не уточни веднага кой представлява про-севернокорейските антидържавни сили. Но той е цитирал такива сили в миналото като възпрепятстващи дневния му ред и подкопаващи страната.
"Танковете, бронетранспортьорите и войниците с оръжия и ножове ще управляват страната", каза Лий Дже-мюнг, лидер на опозиционната "Демократическа партия" (ДП), която има мнозинството в парламента, в предаване на живо онлайн. "Икономиката на Република Корея ще се срине безвъзвратно. Мои съграждани, моля, заповядайте в Народното събрание."
Министрите на Южна Корея протестираха в понеделник срещу хода на опозиционната ДП миналата седмица да намали с повече от 4 трилиона вона бюджетното предложение на правителството. Юн каза, че действията подкопават основното функциониране на държавната администрация.
Указът за военно положение в Южна Корея забранява всички политически и парламентарни дейности и позволява арести без заповед, съобщи агенция Йонхап, цитирайки пълния военен указ.
"Всички политически дейности, включително тези, свързани с Народното събрание, регионалните събрания, политическите партии, формирането на политически организации, митинги и протести са забранени", според указа, съобщи Йонхап.
Указът също така забраняваше "отричането на свободната демокрация или опитите за подривна дейност" и забранява "фалшивите новини" и "манипулирането на общественото мнение".
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън приветства решението на Юн да отмени декларацията за военно положение.
"Продължаваме да очакваме политическите разногласия да бъдат разрешени по мирен път и в съответствие с върховенството на закона", каза Блинкън в изявление.
Южна Корея е домакин на около 28 500 американски войници като наследство от Корейската война от 1950-1953 г.