Вратички в международното законодателство за износ на оръжия позволяват на диктаторски режими и други страни, поставени под ембарго, да се сдобиват с въоръжение.

За това предупреждават в специален доклад Amnesty International, Oxfam International и други правозащитните организации, предаде АП.

Според правозащитниците различни режими купуват части за въоръжение, след което ги сглобяват.

Оръжейните компании са глобални, докато регулацията на оръжията не е и резултатът е въоръжаването на недемократичните режими, посочва в изявлението си директорът на Oxfam International Джереми Хобс.

Според доклада американски и европейски производители на оръжие снабдяват с части нарушаващи човешки права режими, които те сглобяват у дома.

Освен това страните под оръжейно ембарго използвали посредници, за да се снабдяват с оръжие, а като пример организациите посочват Судан, откъдето закупили военни хеликоптери от китайската армия.

Всяка година търговията с оръжие и военно оборудване убива най-малко 300 000 души, алармират организациите.

Те призоваха ООН да започне процеса за създаването на договор за търговията с оръжие, който да замести междуправителствените споразумения.

Друг пример за заобикаляне на нормите в търговията, цитиран от Ройтерс, са протестите през 2005 година в Андижан, Узбекистан, където силите на реда използвали джипове, за да стрелят по хилядите демонстрантите.

При проучване на пазара на оръжие в Багдад по-рано тази година са били открити оръжия, произведени в България, Чехия, Унгария, Русия и Сърбия, съобщават организациите.

Около 70 % от частите на тези автомобили били доставени в Турция от базираната във Великобритания компания за производство на „Land Rover", а оттам те били подарени на узбекските власти.

Друг пример според доклада е австрийската компания производител на пистолети Glock, която  планирала да установи производството си в Бразилия, където то няма да е под контрола на нормите в Европейския съюз.

Според авторите на доклада освен основните страни износители на оръжие Русия, САЩ, Франция, Германия и Великобритания, все по-голямо участие на пазара имат Индия, ЮАР и Южна Корея, а размерите на производството в Китай не е известно, но също нараства.

Освен това в момента около 92 страни по света произвеждат малки и леки оръжия, а 76 произвеждат малки оръжия и амуниции, като количеството куршуми е достатъчно, за да застрелят по два пъти всеки от 6-те милиарда обитатели на планетата, посочва Ройтерс.