Президентът на Южна Корея Юн Сук-йол присъства на изслушването на Конституционния съд по процеса за импийчмънт, съобщава "Ройтерс".
В съдебната зала той отрече да е нареждал на военни командири да измъкнат депутати от парламента по време на краткотрайния му опит да наложи военно положение.
Почти в началото на изслушването Юн заяви, че е работил в служба на обществото с "твърд ангажимент към свободната демокрация", когато беше поканен от действащия върховен съдия Мун Хюнг-бае да говори.
Юн - професионален прокурор преди избирането му за президент през 2022 г., обеща да отговори на всички въпроси, които съдът може да има.
Той е в ареста от миналата седмица по отделно наказателно разследване по обвинения в ръководене на бунт с опита си да наложи военно положение в началото на декември - ход, който шокира страната и беше отменен само няколко часа по-късно от парламента.
На изслушването Юн посочи, че специалните сили, изпратени в парламента на 3 декември, не са били там, за да извадят от строя законодателния орган или да му попречат да блокира неговото военно положение, защото е знаел, че подобно действие би довело до дълбока криза.
"В тази страна парламентът и медиите са много по-мощни от президента, в много по-висша позиция", изтъкна той пред съда.
Адвокатите му очертаха аргументи в защита на декларацията на Юн за военно положение, като отбелязаха, че целта е да алармира за злоупотреби, извършени от опозиционната Демократическа партия.
Те посочиха, че действията на опозицията са парализирали правителството и са тласнали демократичния и конституционния ред на страната до ръба на колапса.
"Указът имаше за цел просто да установи формата на военното положение и никога не е бил предназначен да бъде изпълнен, нито беше възможно да се изпълни поради потенциала за конфликт със законите на по-високо ниво", уточи адвокат Ча Ги-хван пред съда.
Освен това той отрече показания на военни командири, участващи в обявяването на военното положение, които твърдят, че Юн и неговите най-близки помощници са наредили арестуването на някои членове на парламента, които са имали политически сблъсъци с президента.
На 14 декември Опозиционната Демократическа партия, към която се присъединиха партии на малцинството, както и 12 членове на Партията на народната сила на Юн, гласува с мнозинство от 2/3 за импийчмънт на Юн.