Пакистан потвърди във вторник, че остава ангажиран с неотдавнашното примирие с Индия след четири дни интензивни сблъсъци, но предупреди, че ще отговори с "пълна решителност" на всяка нова агресия от страна на Ню Делхи, предава "Ройтерс".
Изявлението от Исламабад дойде ден след като индийският премиер Нарендра Моди отправи предупреждение към Пакистан, че Индия ще атакува "терористични скривалища" отвъд границата, ако бъде извършено ново нападение, независимо от "ядреното изнудване".
Двете ядрени сили размениха удари с ракети и дронове, след като Индия обвини Пакистан, че стои зад атентат в Кашмир, при който загинаха 26 хиндуистки поклонници. В отговор Индия атакува цели, които определи като "терористична инфраструктура" в Пакистан и пакистанската част на Кашмир. Исламабад отрече да има връзка с нападението и заяви, че ударените обекти са цивилни.
По данни на пакистанските военни, в атаките са загинали 40 цивилни и 11 военнослужещи. Индия съобщи за петима загинали войници и 16 цивилни. Сблъсъците бяха най-сериозните от почти 30 години и приключиха в събота след дипломатически натиск, включително от САЩ.
Пакистанското външно министерство нарече изказванията на Моди "провокативни и подстрекателски", предупреждавайки, че те представляват "опасна ескалация" на фона на международните усилия за стабилност. В същото време министерството подчерта, че Пакистан работи за деескалация, но няма да толерира нова агресия.
Късно във вторник Индия обяви пакистански дипломат за персона нон грата и му нареди да напусне страната в рамките на 24 часа, без да даде подробности, освен че е участвал в дейности, "несъвместими със статута му".
Двете страни вече са намалили персонала в посолствата си, след като отношенията им се влошиха след нападението на 22 април.
Моди, който по-рано във вторник посети военновъздушна база близо до границата, заяви, че Индия няма да прави разлика между "правителството, спонсориращо тероризма" и терористите. "Ще влезем в леговищата им и ще ги ударим", заяви той.
САЩ обявиха, че са изиграли ключова роля за постигане на примирието. Президентът Доналд Тръмп заяви, че лидерите на двете страни са били "непоколебими" и че "търговията" е сред водещите фактори за прекратяване на боевете — твърдение, което Индия отрече.