От втория опит парламентът на Южна Корея гласува импийчмънт на президента Юн Сук Йол поради опита му да наложи военно положение, предаде "Ройтерс".
От 300 депутати в парламента 204 депутати гласуваха "за" импийчмънт на президента, 85 бяха "против", 3 се въздържаха, а 8 бюлетини бяха невалидни. Искането за импийчмънт беше внесено от опозиционните партии, които имат общо 192 места в Народното събрание.
Съгласно конституцията министър-председателят Хан Дък-су, който беше назначен от Юн, става действащ президент, след като на Юн са му прекратени президентски правомощия, но той формално все още заема поста. През следващите шест месеца се очаква Конституционният съд да реши дали да отстрани Юн. Ако бъде отстранен от длъжност, ще бъдат свикани предсрочни избори.
Пред репортери Хан каза, че ще положи максимални усилия, за да осигури стабилност след импийчмънта на Юн. "Ще дам цялата си сила и усилия, за да стабилизирам правителството", посочи той.
Юн е вторият пореден консервативен президент, който е импийчмънт в Южна Корея. Пак Гън-хе беше отстранена от длъжност през 2017 г. Юн оцеля при първия вот за импийчмънт миналата седмица, когато гласуването на събра кворум.
Пред парламента се събраха и протестиращи, които подкрепиха импийчмънта на Юн. По случая е имало и контрапротест, който обаче след новината се е разпуснал.
Припомняме, че на 3 декември президентът Юн Сук Йол обяви военно положение поради "антидържавни сили" и за преодоляване на обструкционистки политически опоненти, както тогава посочи самият Юн.
Шест част по-късно обаче положението беше отменено, след като парламентът се противопостави на войските и полицията да гласуват против указа. Но това хвърли страната в конституционна криза, а опозицията поиска оствката на Юн.
По-късно Юн се извини на нацията, но защити решението си и се противопостави на призивите да подаде оставка. Опозиционните партии започнаха нов вот за импийчмънт с големи демонстрации в подкрепа му. Първият опит за импийчмънт се провали, след като в парламента не се събра кворум.
Юн се разследва за предполагаем бунт заради обявяването на военно положение и властите му забраниха да напуска страната.
Южнокорейските власти вече арестуваха бившият вонене министър Ким Йон-хюн заради предполагаемото му споразумение с президента Юн Сук Йол при налагането на военно положение, а след него бяха арестувани и началникът на националната полиция и още един висш полицейски служител.
nsmilitia
на 14.12.2024 в 13:52:39 #1Много се разглезиха с тия телефончета и реално не помнят червените пълчища заради, които страната им е разделена