Китай категорично се противопоставя на всякакви визити на Далай Лама, независимо от повода, заяви говорителят на китайското външно министерство в четвъртък. Реакцията дойде след среща в Ню Йорк между висши служители на Държавния департамент на САЩ и 89-годишния духовен лидер на тибетския будизъм, на която САЩ потвърдиха своята ангажираност към защитата на човешките права на тибетците, предава Ройтерс.

Китай смята Далай Лама за сепаратист, който се стреми към независимост на Тибет от Китай, и се противопоставя на контактите му с официални лица от други държави. Властите в Пекин дори го обвиняват в разпалване на сепаратизъм, което усложнява дипломатическите отношения на Китай с всяка страна, която поддържа контакт с него.

Далай Лама, живеещ в изгнание в Индия от 1959 г., когато напусна Тибет след неуспешно въстание срещу китайското управление, е почитан като духовен водач на тибетските будисти. Китай обаче го смята за заплаха за своя суверенитет и единство.

Това не е първият път, когато срещи на Далай Лама с представители на САЩ водят до дипломатическо напрежение между Вашингтон и Пекин. В края на миналия месец Китай вече изрази недоволство от нов американски закон, който призовава за разрешаване на спора за по-голяма автономия на Тибет, и предупреди, че ще защити своите интереси.

Китай приканва Далай Лама да коригира политическите си възгледи

Китай приканва Далай Лама да коригира политическите си възгледи

Това е условие за възобновяване на диалога с Пекин