Американският министър на отбраната Пийт Хегсет е наредил на киберкомандването на САЩ да спре офанзивните операции срещу Русия, предаде New York Times, позовавайки се на настоящ и двама бивши служители, запознати с въпроса.

Ходът е част от усилията на САЩ да привлече руският президент Владимир Путин да седне на масата за преговори за Украйна и започването на нови отношения между двете страни.

Все пак запазването на достъпа до основните руски мрежи за шпионски цели е от решаващо значение за разбирането на намеренията на Путин. Бивши служители обясниха, че е обичайно по време на чувствителни дипломатически преговори да се нарежда спиране на военните операции, но все пак за Тръмп и Хегсет отстъплението от офанзивни кибероперации срещу руски цели представлява огромен риск. С този ход се разчита и че руският президент ще отвърне със същото.

Преговорите между САЩ и Русия в Истанбул приключиха, Москва не коментира

Преговорите между САЩ и Русия в Истанбул приключиха, Москва не коментира

Срещата е продължила шест часа и половина при закрити врати

Американски официални лица посочиха, че Москва не е спрял да се опитва да проникне в мрежите на САЩ, включително през първите седмици от управлението на Тръмп. През изминалата година се отчита ръст в атаките с ransomware срещу американска критична инфраструктура, като много от тях са били от Русия.

Според докладите на американските разузнавателни агенции по време на администрацията на Байдън, Русия е провеждала агресивна кампания за влияние по време на последната президентска кампания, а киберкомандването на САЩ е провело операции, за да възпрепятства или ограничи тези усилия за влияние.

Но администрацията на Тръмп вече започна да разбива усилията на ФБР и други агенции да предупреждават за руска пропаганда, а заповедта на Пентагона ще спре, поне засега, всякакви по-нататъшни усилия на киберкомандването за прекъсване на бъдещи руски кампании за влияние.

Русия и САЩ се разведряват в Арктика

Русия и САЩ се разведряват в Арктика

Нова политика на Белия дом

Заповедта от Пийт Хегсет за първи път е съобщена от The Record, издание за киберсигурност от Recorded Future, което проследява кибероперациите. Пентагонът и киберкомандването на САЩ отказаха да коментират, но високопоставен служител на отбраната каза, че Хегсет няма "по-голям приоритет" от безопасността на членовете на армията, включително в кибероперациите.

След тази появила се информация сенатор Чък Шумър, демократ от Ню Йорк и лидер на малцинството, изтъкна, че Доналд Тръмп изглежда дава на Владимир Путин "свободен пропуск, докато Русия продължава да стартира кибероперации и атаки срещу софтуер за откуп срещу критична американска инфраструктура". Той нарече хода на администрацията "критична стратегическа грешка".

Тръмп мисли да изтегли 20 000 американски военни от Европа

Тръмп мисли да изтегли 20 000 американски военни от Европа

Пентагонът поддържа контингент между 75 000 и 105 000 души на Стария континент