Американските правоохранителни и специални служби проучват подслушани комуникации и засечени финансови транзакции като част от разследването за възможни връзки между руски високопоставени лица и сътрудници на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, включително бившия шеф на предизборния му щаб Пол Манафорт, сегашни и бивши високопоставени американски държавни служители са разкрили пред в. "Ню Йорк таймс".
Продължаващото контраразузнавателно разследване означава, че Тръмп ще положи клетва като президент по-късно днес, докато негови сътрудници са разследвани и след като американските специални служби стигнаха до заключението, че руското правителство е предприело действия в помощ на избирането му за президент. Като президент Тръмп ще ръководи тези служби и ще има властта да пренасочи или прекрати поне някои от тези усилия.
Не е ясно дали послушаните комуникации имат нещо общо с предизборната кампания на Тръмп, или със самия Тръмп. Също така не е ясно дали разследването има нещо общо с разследването на хакерските атаки срещу компютърните системи на Демократическата партия и други опити за подриване на президентските избори в САЩ през ноември. Американското правителство заключи, че руското правителство стои зад мащабна хакерска кампания, включително операцията срещу Демократическата партия.
Контраразузнавателното разследване се съсредоточава поне частично върху бизнес сделките, които някои от бившите и настоящи съветници на новоизбрания президент на САЩ са имали с Русия. Пол Манафорт е правил бизнес в Украйна и Русия. Някои от неговите контакти там са били под наблюдение от страна на Агенцията за национална сигурност за предполагаеми връзки с руската тайна служба ФСБ, отбелязал един от източниците на изданието.
Манафорт е сред най-малко трима съветници на Тръмп по време на предизборната кампания, чиито възможни връзки с Русия се разследват. Другите двама са Картър Пейдж, бизнесмен и бивш външнополитически съветник по време на кампанията, и Роджър Стоун, който дълги години е работил за Републиканската партия.
Разследващите са засилили усилията си през последните седмици, но не са открили убедителни доказателства за нередности.
Манафорт нарече твърденията, че е имал връзки с руското правителство, "мръсен номер и пълна измислица на Демократическата партия".
"Аз никога не съм имал каквито и да е отношения с руското правителство или каквито и да е руски официални лица. Никога не съм бил в контакт с никого, или да съм карал някого да бъде в контакт с някого", увери приближеният на Тръмп.
Решението да се започне разследването не се основава на досието от пикантни, непотвърдени твърдения, което е било съставено от бивш британски шпионин, работещ за изследователска компания във Вашингтон. ФБР също така проучва твърденията в това досие.
Bez masca
на 20.01.2017 в 18:40:45 #1В крайна сметка нищо не било ясно. Излиза като в един виц - той ли открадна, или на него му откраднаха, ама имаше там нещо с него... Казахте ли нещо изобщо?