Политиците или военните командват в Турция?

Борбата за власт се води не от вчера. Напоследък армията пожела да повиши в звание висши офицери, които преди няколко години замисляли преврат. Правителството е против.

Това коментира радио "Дойче веле".

Фотосветкавици проблясват в голямата заседателна зала на турския генерален щаб, но освен тракането на фотоапаратите не се чува нищо друго. Ледено мълчание цари между петнайсетимата генерали около заседателната маса с премиера Ердоган и министъра на отбраната Гьонюл, които също демонстрират каменни маски на лицата си. Освен Ердоган и Гьонюл няма други цивилни, допуснати до заседанието на Висшия военен съвет /ВВС/, на който всяка година се решават персоналните въпроси на турската армия, но и те са само формално край масата. Тук мнението на народните избраници не се зачита, както обяснява пенсионираният бригаден генерал Неджат Еслен:

"Турските въоръжени сили си имат своите традиции. Една от тях е, че самите въоръжени сили си подбират младата офицерска смяна, обучават ги, поощряват ги и ги повишават, до самия шеф на генщаба и върховните главнокомандващи. Политиците никога не са се месили в това отношение и това беше правилно досега".

Този път обаче всичко е по-различно и затова атмосферата в заседателната зала е ледена. За пръв път в историята на Турската република президентът заплаши с отказ да подпише решенията на военния съвет, което е и единствената възможност на държавната гражданска власт да се намесва при военните.

Поводът е заплануваното повишение на 11 висши офицери, обвинени в подготовката на въоръжен преврат. Прокуратурата обвинява генералите и адмиралите в участие в т.нар. съзаклятие "Операция чук". Планът за преврата предвиждал между другото да бъде бомбардирана джамия в Истанбул и да бъде свален собствен боен самолет, все с цел да се създаде хаос и повод за военна интервенция.

Миналата седмица бяха издадени заповеди за задържане под стража на висшите чинове, процесът трябва да започне през декември. Да бъдат те сега повишени в звание от ВВС, се смята от юристи като пенсионирания прокурор Мете Гьоктюрк за противозаконно:

"Законът за армейската служба предвижда повишаването на военни, срещу които тече съдебно дирене или има издадена заповед за задържане, да се отложи дотогава, докато процесът приключи. Би било голяма грешка, ако тези офицери бъдат повишени. Решението, което взима военният съвет, е административно и трябва да се базира на действащото законодателство"."

Повишенията обаче отдавна са се превърнали от админстративен в политически акт и то много щекотлив. Правителството и президентът искат от военните да се откажат от повишенията на генералите, опитали се да ги свалят с преврат. Военните съзират в това атака срещу досегашната си автономност.

Как ще приключи това боричкане и дали офицерите ще бъдат повишени или не, ще стане ясно още тази седмица, когато бъдат оповестени решенията на ВВС.