Решението на Полша да преименува руския град Калининград в официалните си документи е "враждебен акт". Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от "Ройтерс".

Позицията му идва на фона на влошаващите се двустранни отношения между Москва и Варшава заради войната в Украйна.

Калининград беше известен с немското име Кьонигсберг до Втората световна война, след което беше анексиран от Съветския съюз и преименуван в чест на съветския политик Михаил Калинин.

Вчера Варшава заяви, че връзката на Калинин с Катинското клане през 1940 г. - когато хиляди полски военни офицери са били екзекутирани от съветските сили - има отрицателни конотации и занапред градът ще се нарича Кролевец - името му, докато е бил управляван от Кралство Полша през XV - XVI век.

Полша се стяга за война с Русия в следващото десетилетие

Полша се стяга за война с Русия в следващото десетилетие

Варшава ще използва това време за максимално превъоръжаване на армията си

"Сегашното руско наименование на този град е изкуствено кръщаване, което не е свързано нито с града, нито с региона", посочиха от полската комисия по географска стандартизация.

Според говорителя на Кремъл решението "граничи с лудост".

"Знаем, че през цялата история Полша от време на време е изпадала в тази лудост от омраза към руснаците", заяви той.

Отношенията между Полша и Русия исторически често са били много обтегнати, включително по време и след Втората световна война.

Москва твърди, че е освободила Полша, след като нейните сили са прогонили войските на нацистка Германия в края на войната. Повечето поляци обаче са на мнение, че Съветският съюз е заменил нацистката окупация с друга форма на репресия.

Полша, която е член на НАТО, заяви силна подкрепа за Украйна след инвазията на руските сили и започна събарянето на паметници на загиналите съветски войници в цялата страна.

Полша ще вдига ограда и по границата с Калининград, за Русия това е глупаво

Полша ще вдига ограда и по границата с Калининград, за Русия това е глупаво

Варшава се опасява от нова мигрантска вълна като при кризата с Беларус