Повече от 62 милиона американци са гласували предсрочно досега. Това показват данни на избирателната лаборатория на Университета на Флорида, цитирани в четвъртък от "Ройтерс".
От тях, над 33 милиона американци вече гласуваха лично, а повече от 28 милиона изпратиха бюлетините си по пощата.
Остават пет дни до деня на изборите.
Настоящият президент Джо Байдън вече гласува.
Доналд Тръмп планира да гласува в деня на изборите (5 ноември), въпреки че преди това каза, че ще гласува предсрочно. Тръмп и кампанията му призовават избирателите да гласуват по-рано, въпреки че продължават да критикува опцията за това като потенциална възможност за измама.
В щата Невада, един от "колебаещите се" щети се е стигнало до инциденти, като привърженици на бившия президент и настоящ кандидат на републиканците Доналд Тръмп са се намесили при броенето на бюлетините.
Там кандидатите провеждат кампания в четвъртък. В същия ден бяха пуснати над 872 000 бюлетини.
Колрбаещите се щати са решаващи за резултатите от вота.
На тези избори колебаещите се са: Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Пенсилвания, Северна Каролина и Уисконсин.
Особено внимание се отделя на Уисконсин.
С малки изключения кандидатът, който получи най-много гласове в определен щат в деня на изборите, получава всички електорални гласове в този щат, които са пропорционални на населението му. Който завърши първи в достатъчно щати, за да си осигури най-малко 270 електорални гласа, представляващи мнозинството, печели мястото в Овалния кабинет.
Поради този принцип "Победителят печели всичко", кандидатите са склонни да не провеждат кампания в щати, където последователно гласуват за демократи (сини щати) или за републиканци (червени щати). Вместо това те се съсредоточават върху малкия брой колебаещи се щати, които могат да обърнат резултата в една или друга посока.
Много местни служители се опасяват, че действията на активистите в изборните места, макар и ограничени, са просто репетиция за много по-мащабно събитие на 5 ноември, когато Тръмп ще се изправи срещу вицепрезидента и кандидат на демократите Камала Харис в битката за Белия дом.
Национални социологически проучвания показаха, че двамата кандидати са с близки резултати.
Харис и Тръмп се различават по отношение на подкрепата за Украйна и НАТО, митата, които биха могли да предизвикат търговски войни, правата на абортите, данъците и основните демократични принципи.
Надпреварата между Доналд Тръмп и Камала Харис раздели електората на САЩ по пол, раса и образование. Това показва проучване сред повече от 14 000 регистрирани гласоподаватели проведени от Reuters/Ipsos през октомври тази година и през същия месец на 2020 г.
Сред жените Харис води Тръмп с 12 процентни пункта: 50% срещу 38%. Харис изостава от Тръмп с 2 пункта сред белите жени - 46% срещу 44% - много по-малка разлика от преднината от 16 точки, която Тръмп имаше пред Байдън четири години по-рано.
При мъжете Тръмп води Харис със 7%: 48% срещу 41 процента. Подобрената позиция на Тръмп сред избирателите мъже се дължи отчасти на испаноговорящите. Тръмп изоставаше от Харис само с 2 процентни пункта сред тях - 46% към 44 процента. Испаноговорящите са най-бързо разрастващата се група в страната.
Като цяло 68% от чернокожите биха гласували за Харис, което е спад от 74%, които казаха през октомври 2020 г., че биха гласували за Байдън. Тръмп спечели само незначително - той беше избран от 12% от чернокожите избиратели този месец в сравнение с 11% преди четири години.
Тръмп беше избран от 50% от белите гласоподаватели като цяло, спад от 53% през октомври 2020 г. Около 40% от белите избиратели избраха Харис спрямо 35%, които казаха, че биха гласували за Байдън през октомври 2020 г.