Бурната президентска кампания в САЩ през 2024 г. е в последните си часове преди изборите във вторник, когато страната трябва да избере своя 47-и президент, съобщава Voice of America. 

Вицепрезидентът и кандидат на демократите Камала Харис и бившият президент и кандидат на републиканците Доналд Тръмп провеждат последните си събития от кампаниите. 

Двамата посетиха Пенсилвания, считан за ключов за изхода от вота, като участваха в митинги в Питсбърг, Рединг и други градове. Следват и изяви в Мичиган и Северна Каролина. 

Отбелязва се, че Тръмп приключва кампанията си в  Гранд Рапидс, Мичиган, където той също завърши своите кандидатури за Белия дом през 2016 и 2020 г. Харис прекара целия ден в Пенсилвания, започвайки от Скрантън, родния град на президента Джо Байдън. Тя завършва деня с голям митинг във Филаделфия, шестият по големина град в страната и основна крепост на демократите. 

Припомняме, че според социологическите проучвания резултатите са близки и битката ще е оспорвана.

Тръмп и Харис водят кампании в "колебаещите се щати" дни преди вота

Тръмп и Харис водят кампании в "колебаещите се щати" дни преди вота

46 млн. американци са гласували предварително

И двамата кандидати изразяват оптимизъм за резултата. Тръмп казва, че ще спечели със съкрушителна победа. Такъв резултат ще го направи едва вторият президент, управлявал два непоследователни мандата, след Гроувър Кливланд. Той също така ще бъде първият осъден, който ще служи като президент, тъй като очаква присъдата си по-късно през ноември, след като беше осъден по 34 обвинения, свързани с изплащането на тайни пари на звезда от порно филми преди успешната му кандидатура за президент през 2016 г.

Тръмп често отправя гневни критики към опонентите си от Демократическата партия, наричайки ги "врагове в страната" и заплаха за бъдещето на страната. Той омаловажи Харис като човек с ограничен интелект и каза, че тя ще бъде пионката на други световни лидери в международните отношения.

Харис очаква да стане 47-ият президент на страната. Ако бъде избрана, тя ще бъде първата жена, която ще бъде американски лидер, първата жена от южноазиатски произход и вторият чернокож президент след Барак Обама. Тя описа Тръмп като "несериозен човек", заплаха за американската демокрация, тъй като не се подчинява на каквито и да е президентски ограничения, след като Върховният съд постанови по-рано тази година, че президентите не могат да бъдат преследвани за каквито и да било нарушения, свързани с официалните им действия.

Припомняме, че критична важност имат седемте щата, които вероятно ще решат надпреварата - Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсилвания и Уисконсин. Това са т.нар. "колебаещи се щати".

За разлика от членовете на Конгреса на САЩ, президентът не се избира чрез пряко национално гласуване.

Вместо това, американците гласуват, за да изберат делегати от своя щат, които се задължават да гласуват за определени кандидати за президент и вицепрезидент - въз основа на гласовете, подадени в щата за всеки кандидат. Имаха възможност и за предварително гласуване.

Предварително гласувалите вече са над 78 милиона, което е много висока активност. На миналите избори тя достигна почти 67% - невиждано от повече от век.

Съединените щати имат над 230 милиона гласоподаватели. Но приблизително само 160 милиона от тях са регистрирани като гласоподаватели и не всички от тях ще гласуват в действителност. На изборите през 2020 г. избирателната активност беше около 66% от имащите право на глас - най-високата от повече от век насам.

Калифорния, най-населеният щат, има 54 електори, тъй като има 52 конгресмени и 2 сенатори в Конгреса. Шестте щата с най-малко население (Аляска, Делауер, Северна Дакота, Южна Дакота, Върмонт, Уайоминг) и Вашингтон, окръг Колумбия, имат само по 3 гласа.

Рюте очаква НАТО да запази единството си при всеки президент на САЩ

Рюте очаква НАТО да запази единството си при всеки президент на САЩ

Независимо от победителя в утрешните избори

За да се спечелят президентските избори в САЩ, на кандидатите са необходими 270 електорални гласа, от общо 538 електори.

Даден кандидат може да спечели гласовете на избирателите в цялата страна, но да загуби изборите в избирателната колегия. През 2016 г., когато Тръмп спечели президентския пост пред Хилъри Клинтън, въпреки че изоставаше с близо три милиона гласа в цялата страна.

Между 6 и 11 декември щатите удостоверяват резултатите от изборите. Резултатите може да станат известни часове след вота, но може и това да отнеме няколко дни.

На 17 декември делегатите, които заедно образуват Избирателната колегия, се събират в съответните щати и окръг Колумбия, за да изберат президент и вицепрезидент.

На 25 декември гласовете на електорите трябва да бъдат получени до тази дата от председателя на Сената (роля, която се изпълнява от вицепрезидента, понастоящем Камала Харис) и от ръководителя на Националния архив.

На 6 януари вицепрезидентът председателства преброяването на гласовете на Избирателната колегия на съвместно заседание на двете камари на Конгреса, съобщава резултатите и обявява кой е избран.

На 20 януари ще се проведе церемонията по встъпване в длъжност на победителя в изборите и неговия подгласник като президент и вицепрезидент. На тази церемония двамата официално полагат клетва.

Тръмп: Спечеля ли във Вирджиния, влизам в Белия дом

Тръмп: Спечеля ли във Вирджиния, влизам в Белия дом

Китай отново щял да плаща милиарди долари на САЩ