Големи пожари, подхранвани от изменението на климата, доведоха до рекорди в загубата на гори в световен мащаб през 2024 г. Това показва годишният доклад на Световния институт за ресурси и Университета на Мериленд, съобщава "Ройтерс".

Само загубата на девствени тропически гори достига 6,7 милиона хектара, което е скок от 80% в сравнение с 2023 г. и площ, приблизително с размера на Панама. Причината е главно, че Бразилия - домакин на следващата глобална среща на върха за климата през ноември, изпитва трудности да овладее пожарите в Амазонската джунгла на фона на най-тежката суша, регистрирана някога в тропическите гори. Редица други държави, включително Боливия и Канада, също бяха опустошени от горски пожари.

За първи път годишният доклад посочва пожарите като водеща причина за загубата на тропически гори - крайъгълен камък за естествено влажната екосистема, която не би трябвало да гори.

"Сигналите в тези данни са особено плашещи", заяви Матю Хансен, съдиректор на лаборатория в Университета на Мериленд, която събра и анализира данните. "Опасенията са, че сигналът за климата ще изпревари способността ни да реагираме ефективно".

Латинска Америка беше засегната особено тежко, като биомът на Амазонската джунгла достигна най-високото ниво на загуба на първични гори от 2016 г. насам, се посочва вэдокумента.

Бразилия, която държи най-големия дял от тропическите гори в света, загуби 2,8 милиона хектара - повече от всяка друга страна. Това беше обрат на напредъка, постигнат през 2023 г., когато президентът Луис Инасио Лула да Силва встъпи в длъжност, обещавайки да защити най-голямата тропическа гора в света.

За 2024 г. България е на второ място в ЕС по брой горски пожари

За 2024 г. България е на второ място в ЕС по брой горски пожари

На територията на страната 321 от пожарите са предизвикани по небрежност

"Това е безпрецедентно, което означава, че трябва да адаптираме цялата си политика към една нова реалност", отбеляза Андре Лима, който ръководи политиките за контрол на обезлесяването от Министерството на околната среда на Бразилия. Той добави, че пожарите, които никога не са били сред водещите причини за загуба на гори, сега са основен приоритет за правителството.

Боливия изпревари Демократична република Конго като втората страна с най-голяма загуба на тропически гори, въпреки че има по-малко от половината от количеството гори в сравнение с африканската страна, която миналата година също отбеляза скок в загубата на гори.

Загубата на гори в Боливия нарасна с 200% през 2024 г., като водещите причини бяха суша, горски пожари и стимулирано от правителството разширяване на селското стопанство. В Латинска Америка докладът отчита подобни тенденции в Мексико, Перу, Никарагуа и Гватемала.

Войната разпалила безпрецедентен брой горски пожари в Украйна през 2024 г.

Войната разпалила безпрецедентен брой горски пожари в Украйна през 2024 г.

Близо 9000 пожара са изпепелили общо 965 000 хектара през миналата година

Конфликтите в Колумбия и Демократична република Конго също увеличиха темповете на обезлесяване, тъй като въоръжени групировки използваха природни ресурси.

Извън тропиците, бореалните гори, които бяха засегнати от сезонни пожари, също отчетоха рекордно големи загуби на дървета през 2024 г. Канада и Русия загубиха по 5,2 милиона хектара през 2024 г., тъй като горските пожари излязоха извън контрол.

Югоизточна Азия се противопостави на глобалната тенденция, като Малайзия, Лаос и Индонезия отчетоха двуцифрено намаление на загубата на първични гори, тъй като вътрешната политика за опазване, съчетана с усилията на общностите и частния сектор, продължи ефективно да ограничава пожарите и разширяването на селското стопанство.

Друга особеност е територията на коренното население Чарагуа Иямбае в Южна Боливия, която успя да задържи рекордните пожари в страната чрез политики за използване на земята и системи за ранно предупреждение.