Правителства бързо губят подкрепа сред обществеността заради несправянето им с епидемията от новия коронавирус (COVID-19), тъй като хората масово смятат, че данните за починалите и заразените са по-високи, отколкото показва официална статистика. Това показва проучване в шест страни, съобщава "Франс прес".

Подкрепата за федералното правителство на САЩ, страната с най-много заразени и починали от COVID-19 в света, е спаднала с четири процентни пункта от средата на юни, като 44 процента от анкетираните са се определили като недоволни, се казва в доклада на консултантската компания Kekst CNC.

Във Великобритания малко повече от една трета от анкетираните одобряват действията на правителството си, спад от три процента за един месец, става ясно още от доклада, съставен въз основа на проучване на общественото мнение, проведено в продължение на пет дни в средата на юли.

В него са включени също Франция, Швеция, Япония и Германия.

"В повечето страни този месец подкрепата за националните правителства спада", се казва в доклада.

Забележителното изключение е Франция, където одобрението е нараснало с шест процентни пункта, а степента на недоволство е 41 процента.

Франция, която се нарежда на седмо място в света по брой на жертвите от COVID-19, почти излезе от блокадата, но през последните дни заразените се увеличават, което накара правителството да нареди носенето на маски за лице във всички затворени обществени пространства.

В Швеция, която възприе спорен мек подход без пълна блокада и има повече починали от съседите си, одобрението за премиера е спаднало от положителните седем процента до неутрална нула (колкото го одобряват, толкова и не го одобряват), е установило проучването.

Хората, участвали в проучването - по 1000 души за всяка от шестте страни - като цяло смятат, че коронавирусът е по-разпространен и по-смъртоносен, отколкото показват официалните данни.

"Въпреки относително ниските проценти на заболеваемост в сравнение с по-ранния период на пандемията в повечето страни (с изключение на САЩ), хората значително надценяват разпространението и смъртността от болестта", посочват от Kekst CNC.

В Швеция и Великобритания обществеността смята, че шест или седем процента от хората са умрели от коронавирус, което е около 100 пъти повече от съобщеното.

В САЩ анкетираните изчисляват, че почти една десета от населението е умряло от вируса, над 200 пъти повече от истинския брой, докато германците смятат, че количеството на починалите е 300 пъти по-високо от съобщеното.

Подобни възгледи, се казва в доклада, "ще повлияят на поведението на потребителите и по-масовото отношение - бизнес лидерите и правителствата ще трябва да са наясно с това, докато рестартират икономиките и се преминава към живот с коронавируса в средносрочен до дългосрочен план."

Социологическото проучване е показало също така, че страхът от втора вълна на епидемията нараства и че все по-голям брой хора смятат, че въздействията ще продължат в продължение на повече от година.

Хората "се примиряват да живеят с коронавируса в обозримо бъдеще и се надяват лидери и бизнес да проправят пътя напред", се изтъква още в доклада.

Също така е все по-вероятно за хората да е приоритет ограничаването на разпространението на вируса, дори ако икономиката страда.

"В САЩ 54 процента искат правителството да даде приоритет на ограничаването на разпространението на вируса над защитата на икономиката", се казва в доклада.

Допитването е установило, че носенето на маски като цяло е популярно, с изключение на Швеция, където само около 15 процента от хората носят покритие на лицето на публично място.

Дори в САЩ, където носенето на маски се превърна в политически поляризиращ въпрос, 63 процента от анкетираните са заявили, че са "за" използването им.