Иран ще проведе ядрени преговори с Великобритания, Франция и Германия в Рим в петък. Това съобщи външният министър Абас Аракчи, цитиран от "Ройтерс".
Целта е да бъдат подобрени обтегнатите отношения във време на ядрени преговори с висок залог между Техеран и Вашингтон.
Срещата ще предшества четвъртия кръг от ядрени преговори този уикенд между Иран и Съединените щати, които също ще се проведат в Италия.
"Според мен трите европейски държави са загубили ролята си (по ядрения въпрос) поради погрешната политика, която са приели. Разбира се, ние не искаме това и сме готови да проведем разговори с тях в Рим", изтъкна Аракчи.
В понеделник стана ясно, че Техеран е предложил среща с европейските държави, известни като E3, които са страни по иранската ядрена сделка от 2015 г. със световните сили, която президентът на САЩ Доналд Тръмп изостави по време на първия си мандат през 2018 г.
Политическите лидери на E3 потвърдиха, че ще се срещнат с Иран в петък.
Тръмп заплаши да атакува Иран, ако ислямската република не се съгласи на ново ядрено споразумение. Иран далеч надхвърли ограниченията на сделката от 2015 г. за ядрената си програма, откакто Съединените щати се оттеглиха, а европейските страни споделят тревогата на Вашингтон, че Техеран може да се опитва да създаде атомна бомба. На свой ред Иран твърди, че програмата му е с мирни цели.
Резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, ратифицираща споразумението от 2015 г., изтича през октомври.
Вчера външният министър на Франция заяви, че Париж няма да се замисли за повторно налагане на международни санкции, ако преговорите не успеят да доведат до сделка.
"Тези санкции биха спрели завинаги достъпа на Иран до технологии, инвестиции и европейския пазар и ще имат опустошителни последици за икономиката на страната", предупреди Жан-Ноел Баро.
Представителят на Иран в ООН отговори: "Ако Франция и нейните партньори наистина търсят дипломатическо решение, трябва да престанат да заплашват".
Също вчера Министерството на финансите на САЩ наложи нови санкции на мрежа, базирана в Иран и Китай, обвинена в доставяне на горивни съставки за балистични ракети за Революционната гвардия на Иран.
Аракчи изтъкна, че санкциите на САЩ по време на преговорите изпращат "погрешно послание".
Тръмп изрази увереност в сключването на ново споразумение, което ще блокира пътя на Иран към ядрена бомба.