Иран и САЩ проведоха преговори в Оман и се договориха да се съберат отново следващата седмица. Това съобщи иранската страна, информира "Ройтерс".
Диалогът има за цел да обхване ескалиращата ядрена програма на Техеран. Президентът Доналд Тръмп заплаши с военни действия, ако не бъде постигнато споразумение.
Иранският външен министър Абас Аракчи заяви, че неговата делегация е имала кратка среща с колегата му от САЩ, водена от пратеника на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф, след като са напуснали непреките преговори с посредничеството на Оман.
"След края на повече от 2,5-часовите непреки разговори, ръководителите на иранската и американската делегация разговаряха няколко минути в присъствието на външния министър на Оман, когато напуснаха разговорите", отбеляза Аракчи.
Той посочи, че разговорите - първите между Иран и администрация на Тръмп, включително за първия му мандат през 2017-2021 г. - са преминали в "продуктивна и позитивна атмосфера".
"Двете страни се договориха да продължат преговорите следващата седмица", написа Аракчи в "Телеграм", но не уточни мястото и датата.
Подчертавайки дълбокия разрив между САЩ и Иран, говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаей по-рано написа в социалната мрежа X, че всяка делегация има отделна стая и ще обменя съобщения чрез външния министър на Оман.
"Текущият фокус на разговорите ще бъде деескалация на регионалното напрежение, размяна на затворници и ограничени споразумения за облекчаване на санкциите срещу Иран в замяна на контрол върху ядрената програма на страната", съобщи източник от Оман. Багаей отрече тази информация, но не уточни какво е невярно.
Оман отдавна е посредник между западните сили и Иран. Страната посредничи при освобождаването на няколко чужди граждани и такива с двойно гражданство, държани от ислямската република.
Техеран подходи предпазливо към преговорите. Той бе скептичен, че те могат да доведат до сделка, и подозрителен към Тръмп, който многократно е заплашвал да бомбардира Иран, ако не спре своята ускоряваща се програма за обогатяване на уран, която Западът смята за възможен път към ядрени оръжия.
Въпреки че всяка от страните говори за шансовете за някакъв напредък, те остават далеч една от друга по спора, който продължава повече от две десетилетия. Иран отдавна отрича да иска да създаде ядрени оръжия, но западните страни и Израел смятат, че тайно се опитва да разработи средства за изграждане на атомна бомба.
Преговорите днес изглеждаха индиректни, както искаше Иран, а не лице в лице, както искаше Тръмп.
"Това е начало. Така че е нормално на този етап двете страни да представят една на друга основните си позиции чрез оманския посредник", заяви Багаей.
Признаците за напредък биха могли да помогнат за понижаване на напрежението в регион, пламнал от 2023 г. с войни в Газа и Ливан, ракетен огън между Иран и Израел, атаки на хутите срещу кораби в Червено море и свалянето на правителството в Сирия.
Forrest Gump
на 12.04.2025 в 19:42:13 #1...всяка делегация има отделна стая и ще обменя съобщения чрез външния министър на Оман