Президентът на Абхазия Аслан Бжания и премиерът на правителството на републиката Александър Анкваб подадоха оставки, предаде АФП.

Премиерът Анкваб и началникът на Държавната служба за охрана Дмитрий Дбар също се оттеглят, обобщи "Интерфакс".

Президентът на Абхазия Аслан Бжания е изпратил изявление за оставката си до председателя на парламента на републиката Лаша Ашуба.

"С цел запазване на стабилността и конституционния ред в страната в съответствие с член 65 от Конституцията на Република Абхазия подавам оставка от поста президент на Република Абхазия", се казва в документа.

По-рано за оставката на президента на Абхазия съобщи един от опозиционните лидери Адгур Ардзинба. Съгласно конституцията на страната вицепрезидентът Бадра Гунба ще стане изпълняващ длъжността президент, а Валерий Бганба, който преди това заемаше този пост, ще стане изпълняващ длъжността премиер.

В Абхазия напрежението тази седмица продължи да расте, достигайки вчера до сблъсъци и масови протести в столицата Сухуми. През деня протестиращи обградиха комплекса с правителствени сгради и успяха да нахлуят в парламента, въпреки кордона от полиция, включително и военни, които пазеха обществения ред.

Протестиращи в Абхазия свалят металните огради около президенството

Протестиращи в Абхазия свалят металните огради около президенството

Бжания призова да се отиде на избори

Протестите са насочени към подготвяното за ратификация споразумение с Руската федерация за насърчаване на инвестициите в републиката.

Абхазия е силно зависима от Русия - половината от нейния бюджет идва от руска помощ и голяма част от нейната държавна структура е интегрирана с Русия. На територията се използва руската рубла, а външната й политика е координирана от Русия. Мнозинството от гражданите на територията, подобно на Южна Осетия имат и руски паспорти.

Опозицията в Абхазия пак се събира срещу олигарсите - и родните, и руските

Опозицията в Абхазия пак се събира срещу олигарсите - и родните, и руските

Президентът Аслан Бжания отказа да подаде оставка

Абхазия е регион, който се отдели от Грузия по време на войните 1992 - 1993 г., последвали разпадането на Съветския съюз. Въпреки споразумението за прекратяване на огъня от 1994 г. и присъствието на наблюдатели на ООН и ръководени от Русия мироопазващи сили на ОНД избухват периодично в последните десетилетия и военни сблъсъци.

През 2008 г., след кратка война между Русия и Грузия, Русия призна Абхазия и Южна Осетия за независими държави. Въпреки това, повечето страни по света все още считат Абхазия за част от Грузия, а признание за независима държава има само от Венецуела, Никарагуа, Науру и Сирия.

Стотици протестиращи щурмуват сградата на парламента в Абхазия
Обновена

Стотици протестиращи щурмуват сградата на парламента в Абхазия

Стотици протестират срещу инвестиционно споразумение с Москва, за което някои абхази се опасяват, че ще ги изтласка от пазара на имоти

Тбилиси е обявил Абхазия за територия, окупирана от Русия, като Грузия не разполага с почти никакъв контрол над републиката.