Протестиращите в самопровъзгласилата се република Абхазия отказаха в събота да напуснат сградата на парламента, която щурмуваха предишния ден, съобщава "Ройтерс".

Това бе предложено от президента Аслан Бжания като условие за оставка.

Бжания е казал в събота, че ще подаде оставка и ще проведе предсрочни избори, като е предложил вицепрезидент за временен държавен глава.

"Когато излязат от сградата, ще напиша оставката си и на новите избори ще видим каква подкрепа ще получат", каза Бжания, цитиран от РИА.

Той планира да се кандидатира на следващите избори.

Бжания, цитиран от руските информационни агенции, по-късно каза на правителствено заседание, проведено в родното му крайбрежно село Тамиш, че редът ще бъде възстановен. Той каза, че протестиращите контролират само сградите на парламента и правителството, които са окупирали.

"Ситуацията ще се стабилизира, всичко ще се върне в правна рамка. Имаме президент, имаме закони. Имаме родина, на която всички трябва да служим.", е казал той. 

Министерството на вътрешните работи и службата за сигурност на Абхазия излязоха с изявления, че ще се подчиняват на заповедите на президента. Протестиращите заявиха в изявление, че окупацията не е против тесните връзки на Абхазия с Русия, но обвиниха Бжания, че "се опитва да използва тези отношения за свои егоистични интереси и ги манипулира в името на укрепването на своя режим".

Опозицията в Абхазия пак се събира срещу олигарсите - и родните, и руските

Опозицията в Абхазия пак се събира срещу олигарсите - и родните, и руските

Президентът Аслан Бжания отказа да подаде оставка

Припомняме, че координационният съвет на опозицията в Абхазия призова гражданите да излязат на протест през деня отново при сградата на парламента.

Президентът Аслан Бжания ще предприеме отчаян опит да съхрани видимостта на своята власт, хващайки се за формалности, но времето на неговото управление вече приключи. Нашата задача е да се домогнем до оставката на Бжания и да стабилизираме политическата ситуация в страната", се казва в обръщението на опозицията, която се подкрепя и от обществени и граждански организации. Опозицията се обръща и към всички отговорни фактори и органи, които обезпечават деятелността на републиката, да продължат работата си в "щатен режим".

В Абхазия напрежението тази седмица продължи да расте, достигайки вчера до сблъсъци и масови протести в столицата Сухуми. През деня протестиращи обградиха комплекса с правителствени сгради и успяха да нахлуят в парламента, въпреки кордона от полиция, включително и военни, които пазеха обществения ред.

Протестите са насочени към подготвяното за ратификация споразумение с Руската федерация за насърчаване на инвестициите в републиката.

Стотици протестиращи щурмуват сградата на парламента в Абхазия
Обновена

Стотици протестиращи щурмуват сградата на парламента в Абхазия

Стотици протестират срещу инвестиционно споразумение с Москва, за което някои абхази се опасяват, че ще ги изтласка от пазара на имоти

Вечерта след проведени преговори с представители на опозицията президентът Бжания отказа да подаде оставката и заяви, че ще продължи "да работи нататък". По-късно се появи информация, че той, заедно с други правителствени ръководители, е напуснал столицата Сухуми. Информацията обаче не е официално потвърдена.

Абхазия е силно зависима от Русия - половината от нейния бюджет идва от руска помощ и голяма част от нейната държавна структура е интегрирана с Русия. На територията се използва руската рубла, а външната й политика е координирана от Русия. Мнозинството от гражданите на територията, подобно на Южна Осетия имат и руски паспорти.

Абхазия е регион, който се отдели от Грузия по време на войните 1992 - 1993 г., последвали разпадането на Съветския съюз. Въпреки споразумението за прекратяване на огъня от 1994 г. и присъствието на наблюдатели на ООН и ръководени от Русия мироопазващи сили на ОНД избухват периодично в последните десетилетия и военни сблъсъци.

През 2008 г., след кратка война между Русия и Грузия, Русия призна Абхазия и Южна Осетия за независими държави. Въпреки това, повечето страни по света все още считат Абхазия за част от Грузия, а признание за независима държава има само от Венецуела, Никарагуа, Науру и Сирия.

Тбилиси е обявил Абхазия за територия, окупирана от Русия, като Грузия не разполага с почти никакъв контрол над републиката.