Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум представи пътната карта на своята администрация за превръщането на страната в една от водещите икономики в света до момента, в който тя напусне поста си.

Мексико, която понастоящем е на 12-то място по данни на Световната банка, има за цел да влезе в Топ 10 до 2030 г., заяви Шейнбаум.

Страната ще постигне това чрез стимулиране на местното производство и замяна на вноса, създаване на работни места в производството и премахване на бюрокрацията за привличане на инвестиции в страната, каза Шейнбаум.

Програмата, насочена към бизнеса, представлява промяна в тона на предшественика на Шейнбаум и негов ментор - президента Андрес Мануел Лопес Обрадор, който напусна поста си през октомври и често се сблъскваше с частните фирми.

В понеделник Шейнбаум представи списък с цели за страната си, включително увеличаване на инвестициите до 28 % от БВП, създаване на 1,5 млн. работни места в производството и насърчаване на местното снабдяване в отраслите, които са обект на китайски внос - основен източник на напрежение със САЩ и Канада.

Мексико планира да засили позициите си, като използва търговски споразумения, тарифни политики и засилване на митническото правоприлагане, стана ясно от правителствена презентация.

Мерките се предприемат в момент, когато търговското напрежение със Съединените щати - основният търговски партньор на Мексико - се засилва заради заплахите за мита от страна на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който обвини Мексико, че е задната врата за китайските стоки, за да заобиколи съществуващите американски мита.

Мексико ще намери начин да избегне американските мита

Мексико ще намери начин да избегне американските мита

Засилване на мерките срещу контрабандата

Мексико отрича подобни обвинения, но оттогава се бори с контрабандните стоки, влизащи в страната от Азия, и въведе мита, насочени срещу гиганти в електронната търговия като Shein и Temu.

"Това е колективна работа", заяви министърът на икономиката Марсело Ебрард по време на представянето, като благодари на представителите на частния сектор, които са помогнали за изграждането на това, което той нарече "навигационна карта за новата ера, в която навлизаме".

"Има несигурност в близкото бъдеще. Но ако работим заедно и имаме посока за нацията като тази, която имаме, приятели, ще излезем на върха", добави той.

Президентът на Мексико промени политиката към картелите

Президентът на Мексико промени политиката към картелите

Военните се заемат да пресекат наркотрафика

В презентацията се посочва, че администрацията на Шейнбаум ще стимулира местното снабдяване в ключовите текстилна и автомобилна промишленост, като същевременно ще работи и с мексиканските производители на стомана, които отдавна обвиняват Китай в подбиване на цените на пазара.

Шейнбаум, която е учен в областта на климата и е поела сериозни ангажименти в областта на околната среда, ще работи и за това енергийната мрежа на Мексико да се захранва с 45 % устойчива енергия, стана ясно от нейната презентация.

Това обещание обаче може да бъде оспорено от силно замърсяващата и силно задлъжняла държавна петролна компания Pemex. Лопес Обрадор вложи милиарди долари в компанията по време на управлението си.

В презентацията си Шейнбаум също така обеща да запази съотношението между резервите и производството на въглеводороди в страната поне през следващото десетилетие.

"Нашата цел е да намалим бедността и неравенството", каза Шейнбаум. "Пред лицето на всякаква несигурност в близко бъдеще Мексико има план и е единно да върви напред."