Истински пробив". Това заяви президентът на Европейския съюз Херман ван Ромпой по отношение на това, което до момента са договорили лидерите от ЕС, които участват на двудневна среща ( 28-29 юни) в Брюксел.

Ръководителите на правителствата приеха 120-милиарден пакет за растеж, краткосрочни мерки за подкрепа на Испания и Италия и дългосрочна „пътна карта" за преформулиране на еврозоната.

Централната банка на ЕС остана доволна

Още...

Основните точки, които бяха постигнати:

Пакт за Растеж

Пакет от мерки на стойност 120 милиарда евро за стимулиране на растежа в Европейския съюз чрез овладяване на неизползваните средства от бюджета на ЕС, увеличаване капитала на Европейската Инвестиционна банка и финансиране на „проектни облигации" за инфраструктурни програми.

Пакетът също включва мерки за поощряване на заетостта, в частност младежката заетост, също предложение за засилване на трудовата мобилност из Европа.

Краткосрочни мерки

Лидерите се ангажираха за създаване на надзорен орган за банките в еврозоната с участието на Европейската Централна банка - „по спешност до края на 2012 година".Когато бъде създаден този орган лидерите обявиха, че постоянният фонд - Европейският механизъм за стабилност с 500 милиарда евро -, който трябва да влезе в сила от следващия месец, ще може директно да рекапитализира банките при определени условия.

Лидерите обявиха, че заемат от Европейския механизъм за стабилност, предназначен за Испания за рекапитализиране на банковия сектор, не трябва да се връща преди всички останали заеми в случай на фалит, много важен фактор за участниците на пазарите.

Лидерите обещаха да използват своите спасителни фондове за „по-гъвкав и ефективен начин с цел да се стабилизират пазарите" за страните, които спазват целите за дефицит. Това се отнася до закупуването на облигации, за да се съдейства за намаляване на разходите по заема.

Европейската Централна банка се е съгласила да действа като посредник при провеждане на операции на пазарите за облигации.

Лидерите от ЕС привестваха пробива за еврозоната

Още...

Дългосрочни мерки

Лидерите от еврозоната се съгласиха „да работят за по-строг икономически и валутен съюз" чрез по-близко бюджетно и финансово сътрудничество с цел предотвратяване повтаряне на кризата.

Президентът на ЕС Херман ван Ромпой заяви, че лидерите са постигнали съгласие за изграждане на четири „градивни блока" с цел постигане на по-задълбочен съюз: финансова рамка, бюджетна рамка, рамка за икономическа политика и подсилване на демократичната отговорност.

На Ван Ромпой е поставена задача да представи през октомври доклад с повече подробности за сроковете за реформи.

Междувременно Ромпой обяви, че лидерите от ЕС са се съгласили за създаване на единна европейска патентна система за по-ефективна защита на иновациите, съобщи ИТАР-ТАСС.