Няколко могъщи подкрепяни от Иран милиционерски групировки в Ирак са готови да се разоръжат за първи път, за да предотвратят заплахата от ескалиращ конфликт с американската администрация на Доналд Тръмп. Това разкриха десетима високопоставени командири и иракски служители пред "Ройтерс".

Ходът за успокояване на напрежението е предприет след многократни предупреждения, отправени от американски служители към иракското правителство, откакто Тръмп пое властта през януари.

Длъжностните лица заявиха на Багдад, че освен ако не предприеме действия за разпускане на милициите, действащи на негова територия, Америка може да нанесе въздушни удари по групировките.

Иззат ал Шахбдар - високопоставен шиитски мюсюлмански политик, близък до управляващия алианс на Ирак, посочи, че дискусиите между премиера Мохамед Шиа ал Судани и няколко лидери на милиции са "много напреднали" и групировките са склонни да се съобразят с призивите на САЩ за разоръжаване.

"Фракциите не действат упорито, нито настояват да продължат в сегашната си форма", отбеляза той и добави, че групировките са "напълно наясно", че могат да бъдат мишена на САЩ.

САЩ удариха проиранските милиции в Ирак

САЩ удариха проиранските милиции в Ирак

В отговор на нападения срещу американските войски в региона

"Тръмп е готов да изведе войната с нас до по-тежки нива, знаем това и искаме да избегнем такъв лош сценарий", заяви командир на "Катаиб Хизбула" - най-мощната шиитска милиция.

Командирите посочиха, че техният основен съюзник и покровител - елитната военна Иранската революционна гвардия, им е дал благословията си да вземат каквито решения сметнат за необходими, за да избегнат въвличането им в потенциално пагубен конфликт със Съединените щати и Израел.

Милициите са част от Ислямската съпротива в Ирак - група от около десет твърдолинейни шиитски въоръжени фракции, които колективно командват около 50 000 бойци и арсенали, включващи ракети с голям обсег и противовъздушни оръжия.

Групата на Съпротивата - ключов стълб на иранската мрежа от регионални прокси сили, пое отговорност за десетки атаки с ракети и дронове срещу Израел и американските сили в Ирак и Сирия след избухването на войната в Газа преди около 18 месеца.

Фархад Алелдин, съветник по външните работи на Судани, заяви в отговор на запитвания относно преговорите за разоръжаване, че министър-председателят е поел ангажимент да гарантира, че всички оръжия в Ирак са под държавен контрол чрез "конструктивен диалог с различни национални участници".

Двамата иракски служители по сигурността посочиха, че Судани настоява за разоръжаване от всички милиции на Ислямската съпротива в Ирак, които декларират своята вярност към Иранската революционна гвардия или силите "Кудс", а не към Багдад.

Атака срещу база на проирански милиции в Ирак уби и рани бойци

Атака срещу база на проирански милиции в Ирак уби и рани бойци

САЩ отричат да стоият зад атаката

Някои групировки вече до голяма степен евакуираха своите щабове и намалиха присъствието си в големите градове, включително Мосул и Анбар, от средата на януари, от страх да не им бъдат нанесени въздушни удари.

Много командири са засилили мерките си за сигурност, като сменят своите мобилни телефони, превозни средства и жилища по-често.

Държавният департамент на САЩ заяви, че продължава да настоява Багдад да овладее милициите. "Тези сили трябва да отговарят на главнокомандващия на Ирак, а не на Иран", подчерта в изявление.

Американски служител предупреди, че и в миналото е имало случаи, когато милициите са прекратявали атаките си поради натиска на САЩ, и е скептичен, че евентуално разоръжаване ще бъде дългосрочно.