Хиляди протестиращи в Перу, мнозина пристигнали от южната част на страната, населена със по-бедни хора, се стекоха в столицата Лима в четвъртък, разгневени от растящия брой на жертвите след избухването на недоволството миналия месец заради свалянето на президента Педро Кастильо. Те призоваха за радикална промяна на политическата система в страната, предава Ройтерс.
Полицията оцени шествието на около 3500 души, но други спекулираха, че протестиращите са били над два пъти повече.
Екипирани полицаи за борба с безредиците се изправиха срещу хвърлящите камъни протестиращи по улиците на града, а една историческа сграда в историческия център на града бе запалена късно в четвъртък местно време.
Сградата на площад "Сан Мартин" е била празна, а огромният пожар е избухнал по неизвестни причини, каза командир на пожарната пред местно радио.
Източник: EPA/БГНЕС
Базираната в Канада миннодобивна компания "Хъдбей" заяви в изявление, че протестиращите са влезли на площадката на нейното поделение в Перу, като са повредили и подпалили ключови машини и превозни средства.
"Това не беше протест; това беше саботаж на върховенството на закона", каза премиерът Алберто Отарола в четвъртък вечерта заедно с президента Дина Болуарте и други министри от правителството.
Министърът на вътрешните работи Висенте Ромеро оспори твърденията, циркулиращи в социалните медии, че пожарът в Лима е бил причинен от граната със сълзотворен газ, хвърлена от полицай.
През последния месец бурни протести доведоха до най-лошото насилие, което Перу е виждало от повече от две десетилетия, като мнозина в по-бедните, селски региони на страната изливат гнева си срещу градския елит в Лима заради неравенството и растящите цени, поставяйки под изпитание демократичните институции на богатата на мед страна.
Протестиращите настояват за оставката на Болуарте, предсрочни избори и нова конституция, която да замени благоприятната за пазара конституция, датираща от дните на десния лидер Алберто Фухимори през 90-те години.
"Искаме узурпаторът Дина Болуарте да се оттегли и да насрочи нови избори", каза един от протестиращите, прогнозирайки, че уличните протести ще продължат.
Протестите бяха предизвикани от драматичното сваляне на 7 декември от власт на левия бивш президент Педро Кастильо, след като той се опита незаконно да разпусне Конгреса и да консолидира властта.
Размириците се разпространиха далеч извън столицата.
В южния град Арекипа полицията използва сълзотворен газ срещу стотици протестиращи, които се опитаха да превземат летището, показа местна телевизия, което накара властите да затворят временно летищата в Арекипа и Куско.
Болуарте каза в четвъртък вечерта, че тези две летища, както и едно в южния град Хулиака, са били атакувани "по съгласуван начин".
"Цялата строгост на закона ще падне върху онези хора, които са действали вандалски", каза Болуарте.
Броят на загиналите при последната вълна на протести възлиза на 45, според правителствения омбудсман, като последната жертва в четвъртък идва от южния регион Пуно, жена, която е починала от наранявания, получени ден по-рано. Други девет смъртни случая се приписват на инциденти, свързани с протестни блокади по пътищата.
В цялата страна бяха наблюдавани блокади на пътища в 18 от 25-те региона на страната, според транспортни служители, което подчертава обхвата на протестите.
Полицията засили наблюдението на пътищата, водещи към Лима, и политическите лидери призоваха за спокойствие.
Миналата седмица изпадналото в затруднение правителство на Болуарте удължи извънредното положение в Лима и южните региони Пуно и Куско, ограничавайки някои граждански права.
Болуарте каза, че ситуацията в страната е "под контрол". Тя призова за диалог.
Правозащитни групи обвиниха полицията и армията, че са използвали смъртоносни огнестрелни оръжия по време на протестите. Според полицията протестиращите са използвали оръжия и самоделни експлозиви.