Различията между Израел и "Хамас" по отношение на евентуално прекратяване на огъня в Газа са намалели, според думите на израелски и палестински официални лица в понеделник, въпреки че ключовите различия все още не са разрешени, предава "Ройтерс".
Новото предложение на посредниците Египет, Катар и Съединените щати за прекратяване на боевете и освобождаване на израелски и чуждестранни заложници набра скорост този месец, въпреки че все още не е докладван пробив.
Палестински официален представител, запознат с преговорите, каза, че докато някои спорни точки са разрешени, самоличността на някои от палестинските затворници, които Израел ще освободи в замяна на заложници, все още не е договорена, както и точното разполагане на израелските войски в Газа.
Неговите забележки кореспондират с коментарите на израелския министър на диаспората Амихай Чикли, който каза, че и двата въпроса все още се договарят. Въпреки това, каза той, страните са много по-близо до постигане на споразумение, отколкото са били от месеци.
"Това прекратяване на огъня може да продължи шест месеца или може да продължи 10 години, зависи от динамиката, която ще се формира на място", каза Чикли пред израелското радио Кан. Много зависеше от това какви правомощия ще управляват и възстановяват Газа, след като сраженията спрат, каза той.
Продължителността на прекратяването на огъня беше основна пречка през няколко кръга от неуспешни преговори. "Хамас" иска край на войната, докато Израел иска първо край на управлението на "Хамас" над Газа.
"Въпросът за пълното прекратяване на войната все още не е решен", каза палестинският служител.
Израелският министър Зеев Елкин, член на кабинета по сигурността на премиера Бенямин Нетаняху, каза пред армейското радио на Израел, че целта е била да се намери съгласувана рамка, която да разреши това противоречие по време на втория етап от споразумението за прекратяване на огъня.
Чикли каза, че първият етап ще бъде хуманитарна фаза, която ще продължи 42 дни и ще включва освобождаване на заложници.
Войната беше предизвикана от атаката на "Хамас" на 7 октомври 2023 г. срещу Южен Израел, при която 1200 души бяха убити и 251 взети за заложници в Газа, според израелските данни.
Кампанията на Израел срещу "Хамас" в Газа оттогава е убила повече от 45 200 палестинци, според здравни служители в управлявания от "Хамас" анклав. По-голямата част от населението от 2,3 милиона е разселено и голяма част от Газа е в руини.
Най-малко 11 палестинци са били убити при израелски удари в понеделник, казаха медици.
Една от малкото все още частично функциониращи болници в Газа, на северния й край , район под интензивен израелски военен натиск в продължение на почти три месеца, потърси спешна помощ, след като беше ударена от израелски огън.
"Изправени сме пред непрекъсната ежедневна заплаха", каза Хусам Абу Сафия, директор на болница "Камал Адуан". "Бомбардирането продължава от всички посоки, засягайки сградата, отделите и персонала.
Израелската армия не коментира. В неделя тя каза, че доставя гориво и храна на болницата и помага за евакуацията на някои пациенти и персонал в по-безопасни зони.
Палестинците обвиняват Израел, че се стреми да обезлюди завинаги северна Газа, за да създаде буферна зона, което Израел отрича.
Израел твърди, че операцията му около трите общности в северния край на ивицата Газа - Бейт Лахия, Бейт Ханун и Джабалия - е насочена срещу бойците на "Хамас".
В понеделник ръководителят на ООН за хуманитарна помощ Том Флетчър каза, че израелските сили са възпрепятствали усилията за доставяне на хуманитарна помощ в Северна Газа.
"Северна Газа е била под почти пълна обсада повече от два месеца", каза той. "Южна Газа е изключително пренаселена, създавайки ужасяващи условия на живот и още по-големи хуманитарни нужди с настъпването на зимата."