Докато министрите на отбраната на Германия, Великобритания и Украйна проведоха съвместна пресконференция в Брюксел по време на 27-ата среща на групата във формата "Рамщайн", президентът на Украйна Володимир Зеленски подчерта в социалните мрежи, че приоритетът на Украйна остава противовъздушната отбрана, обобщава Би Би Си.

"Нашият приоритет е ПВО и е изключително важно партньорите да ни чуят", написа Зеленски в X. Той подчерта, че системи "Пейтриът", които "стоят на склад при партньори", трябва да защитават животи.

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус обяви нов пакет военна помощ за Украйна на стойност 11 милиарда евро до 2029 година. Част от този пакет включва:

  • 4 системи за ПВО IRIS-T и 300 ракети за тях
  • 120 преносими системи за ПВО
  • 25 бронирани машини Marder
  • 15 танка Leopard 1A5
  • 14 артилерийски системи
  • 100 радара за наземно наблюдение
  • 30 ракети за системата "Пейтриът"
  • Допълнителни 100 000 артилерийски снаряда (общо 500 000 от Германия)

Писториус заяви, че Германия е увеличила помощта за Украйна с допълнителни 3 млрд. евро още тази година и подчерта, че Русия не бива да има илюзии, че Украйна отслабва: "Трябва да покажем, че Украйна може и иска да продължи да се бори, ако е необходимо. Русия не трябва да има никакви съмнения в това."

По време на пресконференцията в Брюксел Писториус коментира искането на Украйна да й предостави допълнителни системи за противовъздушна отбрана, по-специално американските "Пейтриът".

"Както знаете, Германия вече предостави четири пълни системи "Пейтриът". В момента няма да можем да предоставим повече, защото ние самите чакаме доставки от Raytheon [американския производител на "Пейтриът" - Ред.] през следващите години и те ще започнат едва през 2027 г.", каза Писториус.

Той добави, че Германия ще ръководи международните усилия за набиране на средства за закупуване и увеличаване на производството на нови системи за противовъздушна отбрана за Украйна и че също така "се опитва да събере всички системи от този клас за противовъздушна отбрана от целия свят".

Естония: Русия иска да постигне мирно споразумение до 9 май

Естония: Русия иска да постигне мирно споразумение до 9 май

Путин може да опита да представи всяко споразумение като победа на символичната дата

Министърът на отбраната на Обединеното кралство Джон Хили каза, че съюзниците на Украйна са обещали да й предоставят 21 милиарда евро военна помощ.

По-специално Обединеното кралство ще отдели 4,5 милиарда паунда (около 5,3 милиарда евро) тази година. Според Хийли това е рекордна сума.

Писториус каза, че Германия ще изпрати повече от 11 милиарда евро военна помощ на Украйна до 2029 г. в допълнение към вече обещаните средства.

Според Джон Хийли 2025 г. ще бъде критичен момент за войната в Украйна, когато съюзниците на Киев и тяхната отбранителна индустрия трябва да засилят подкрепата си.

На фона на отсъствието на официална делегация от САЩ, председателството на срещата поеха Великобритания и Германия

Върховният представител за външната политика на ЕС Кая Калас заяви, че европейските страни ще предоставят над 23 млрд. евро помощ на Украйна през 2025 г. Тя обвини Русия в липса на желание за мир и подчерта, че САЩ трябва да оказват по-сериозен натиск върху Москва.

Украинският министър на отбраната Рустем Умеров каза, че Съединените щати все още предоставят военна помощ на Украйна, но призна, че Европа поема инициативата за поддържане на темпото на доставки на оръжие.

Шефът на Пентагона Пийт Хегсет участва в срещата, макар и виртуално. Той каза на съюзниците, че Америка оценява работата, която европейските партньори вършат.

Путин разговаря с Уиткоф, Тръмп излезе с остро предупреждение
Обновена

Путин разговаря с Уиткоф, Тръмп излезе с остро предупреждение

Срещата е потвърдена от говорителя на Кремъл

Настоящата среща в Брюксел се провежда в сянката на новата политика на президента Доналд Тръмп, който настоява, че САЩ трябва да посредничат между Киев и Москва, а не да предоставят оръжие. Той нееднократно е заявявал, че е готов да прекрати войната бързо, дори ако Украйна трябва да направи териториални отстъпки.

Според европейските лидери обаче приемането на руските условия би легитимирало агресията и насърчило по-нататъшна ескалация. Украинските власти подчертават, че без решителна подкрепа, особено в сферата на ПВО, цивилното население и енергийната инфраструктура остават изложени на масирани руски атаки.

Започна ли Русия нова офанзива в Украйна?

Започна ли Русия нова офанзива в Украйна?

От началото на март боевете в повечето направления ескалират