Али Салихи е официално новият външен министър на Иран, съобщават чужди медии. Салихи сменя на този пост Манучехр Моттаки, който бе освободен миналата седмица.

При встъпването си в длъжност Салихи, който е и председател на иранския институт за атомна енергия каза, че ще дадат предимство на развитието на отношенията със съседките си и с ислямските страни.

Той посочи, че трябва да се даде тежест на връзките с Турция и Саудитска Арабия. Според  Салихи с Турция имат много общи черти в културата си и затова отношенията трябва да бъдат разширени.

По отношение на връзките с Европейския съюз той посочи, че въпреки позицията на ЕС срещу Иран, те искат разширяване на тези отношения. Това е още повече необходимо при положение, че някой ден Турция влезе в ЕС. Тогава Иран ще бъде най-голямата гранична страна на ЕС.