Гръцкият парламент гласува създаването на комисия, която да разследва как един конкретен министър се е справил с последиците от смъртоносната влакова катастрофа през 2023 г., съобщава Ройтерс.

Предложението за създаване на такава комисия бе на опозицията. То бе подкрепено от 277 народни представители.

В края на февруари стотици хиляди гърци излязоха по улиците, за да отбележат втората годишнина от най-тежката железопътна катастрофа в страната, при която загинаха 57 души, повечето от които студенти, настоявайки за справедливост за жертвите.

На 5 март бяха насрочени нови протести пред парламента, където политическите лидери трябваше да обсъдят отговорността за железопътната трагедия. Очаква се опозиционните партии да внесат вот на недоверие срещу правителството.

Заместник-министърът на гражданската защита Христос Триантопулос подаде оставка, за да подкрепи разследването срещу него от парламента, единственият орган, който може да премахне имунитета на политиците и да ги разследва. Триантопулос ще бъде обект на проверка за потенциални нарушения на длъжностните си задължения. Във връзка с влаковата катастрофа от 2023 г. се води и съдебно производство.

Роднини на жертвите критикуваха дясноцентристкото правителство, че не е започнало или не е подкрепило парламентарно разследване за политическа отговорност.

2 г. след тежката жп катастрофа: Всеобщ протест парализира Гърция

2 г. след тежката жп катастрофа: Всеобщ протест парализира Гърция

С 24-часова стачка гърците отдават почит на жертвите