Разузнавателната общност на САЩ предупреждава, че чуждестранните противници - особено Русия - засилват усилията си предизборно, за да "подклаждат разделения сред американците", съобщава CNBC в деня на президентските избори.
Службата на директора на националното разузнаване в съвместно изявление с ФБР и Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата казват, че очакват операциите за чуждестранно влияние да "се засилят през деня на изборите и през следващите седмици".
"Русия е най-активната заплаха", казаха агенциите.
Свързани с Русия лица чрез видеоклипове и фалшиви статии рушат доверието в изборите, за да "всеят страх у избирателите" и "да внушат, че има насилие по политически предпочитания", казаха агенциите.
"Тези усилия рискуват да подтикнат към насилие, включително срещу служители на изборите, казаха те. Очакваме проруските кръгове да пуснат допълнително съдържание с тези теми до деня на изборите и в дните и седмиците след затварянето на избирателните секции."
Иран "също остава значителна заплаха за чуждестранно влияние". Агенциите по-рано установиха, че Иран "е извършвал злонамерени кибердейности, за да компрометира кампанията на бившия президент Тръмп".
Припомняме, че днес американците избират 47-ия си президент. Около 80 млн. души вече са гласували предварително.
Според социологическите проучвания силите на Доналд Тръмп и Камала Харис (с вицепрезиденти съответно Джей Ди Ванс и Тим Уолц) са почти изравнени. Седем т.нар. колебаещи се щати ще решат изхода от оспорваната битка.
Тръмп обвинява Харис в липса на опит и нарича политиката ѝ "радикална левица". Според Харис Тръмп представлява заплаха за демокрацията.
Съединените щати имат над 230 милиона гласоподаватели. Но приблизително само 160 милиона от тях са регистрирани като гласоподаватели и не всички от тях ще гласуват в действителност. На изборите през 2020 г. избирателната активност беше около 66% от имащите право на глас - най-високата от повече от век насам.
Калифорния, най-населеният щат, има 54 електори, тъй като има 52 конгресмени и 2 сенатори в Конгреса. Шестте щата с най-малко население (Аляска, Делауер, Северна Дакота, Южна Дакота, Върмонт, Уайоминг) и Вашингтон, окръг Колумбия, имат само по 3 гласа.
За да се спечелят президентските избори в САЩ, на кандидатите са необходими 270 електорални гласа, от общо 538 електори.
Даден кандидат може да спечели гласовете на избирателите в цялата страна, но да загуби изборите в избирателната колегия. През 2016 г., когато Тръмп спечели президентския пост пред Хилъри Клинтън, въпреки че изоставаше с близо три милиона гласа в цялата страна.
Между 6 и 11 декември щатите удостоверяват резултатите от изборите. Резултатите може да станат известни часове след вота, но може и това да отнеме няколко дни.
На 17 декември делегатите, които заедно образуват Избирателната колегия, се събират в съответните щати и окръг Колумбия, за да изберат президент и вицепрезидент.
До 25 декември гласовете на електорите трябва да бъдат получениот председателя на Сената (роля, която се изпълнява от вицепрезидента, понастоящем Камала Харис) и от ръководителя на Националния архив.
На 6 януари вицепрезидентът председателства преброяването на гласовете на Избирателната колегия на съвместно заседание на двете камари на Конгреса, съобщава резултатите и обявява кой е избран.
На 20 януари ще се проведе церемонията по встъпване в длъжност на победителя в изборите и неговия подгласник като президент и вицепрезидент. На тази церемония двамата официално полагат клетва.
Освен президента и вицепрезидента, американците ще трябва да изберат 33 сенатори, 435 членове на Камарата на представителите, губернатори на 11 щата, както и местни власти.